Tragiczna sytuacja polskiej energetyki. Czy grożą nam poważne kłopoty?

Najwyższa Izba Kontroli apeluje o pilne działania mające na celu zmianę ustawy Prawo energetyczne. Organ ostrzega, że stan polskiej sieci energetycznej jest zatrważający.

Tragiczna sytuacja polskiej energetyki. Czy grożą nam poważne kłopoty?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | uflypro

Apel NIK odnosi się głównie do sposobu rozpatrywania przez Prezesa URE wniosków związanych z odmowami przyłączenia instalacji energetycznych do sieci. Obecne regulacje prawne nie pozwalają prezesowi URE na zlecenie niezależnych ekspertyz, które byłyby pomocne w rozstrzyganiu takich sporów. W konsekwencji, operatorzy systemów dystrybucyjnych opierają się na ekspertyzach, które są tworzone na ich własne zlecenie.

NIK sugeruje zmiany w ustawie Prawo Energetyczne

Najwyższa Izba Kontroli wyraża zaniepokojenie, sugerując zmianę przepisów ustawy Prawo energetyczne, aby umożliwić Prezesowi URE wybór niezależnych podmiotów do przygotowania ekspertyz w sprawach dotyczących odmów przyłączenia. Zdaniem NIK, istotne jest, aby ekspertyza nie była tworzona przez stronę zainteresowaną utrzymaniem swojej decyzji, jak podkreślono w raporcie dotyczącym rozwoju elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej.

Z opublikowanego raportu wynika, że w pierwszym półroczu 2022 roku aż 99,3% wniosków o przyłączenie odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci zakończyło się odmową. W porównaniu, w 2018 roku wskaźnik ten wynosił zaledwie 5,9%. Dla magazynów energii odsetek odmów wyniósł prawie 30% w 2022 roku.

Zły stan polskich sieci energetycznych

Stan polskiej sieci energetycznej określony został jako katastrofalny, co dodatkowo komplikuje przyłączanie nowych źródeł energii. Z raportu wynika, że niemal połowa linii elektroenergetycznych ma więcej niż 30 lat, a jakość przesyłanej energii spada. Zbyt mało przeprowadza się modernizacji, co jest niezbędne do poprawy sytuacji. W 2021 roku, 46% linii wysokiego napięcia (110 kV) było starszych niż 40 lat, a tylko 16% była młodsza niż 10 lat.

Jak wskazano w raporcie, coraz niższa jakość energii oraz kulejąca modernizacja sieci są poważnym problemem. Bez odpowiednich inwestycji trudno będzie osiągnąć niezawodność dostaw i uwolnić gospodarkę od węgla. Ponadto, niepełna transpozycja przepisów unijnych opóźnia rozwój sieci dystrybucyjnej przez brak jednolitego środowiska prawnego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.