Turbina wiatrowa Solar Aero inspirowana wynalazkeim Tesli

Najnowsze połączenie turbiny wiatrowej Solar Aero i turbiny wodnej Tesli może przyczynić się do znacznego wzrostu efektywności urządzeń produkujących elektryczność z odnawialnych źródeł energii. Nowy projekt urządzenia cechuje się innowacyjną konstrukcją i niewielkimi gabarytami.

Turbina wiatrowa Solar Aero inspirowana wynalazkeim Tesli
Marcin Krzewicki

05.05.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:14

Najnowsze połączenie turbiny wiatrowej Solar Aero i turbiny wodnej Tesli może przyczynić się do znacznego wzrostu efektywności urządzeń produkujących elektryczność z odnawialnych źródeł energii. Nowy projekt urządzenia cechuje się innowacyjną konstrukcją i niewielkimi gabarytami.

Wydajna turbina wodna została zaprojektowana przez Teslę w 1913 roku. Jedna z firm badawczych znajdujących się w USA, a konkretnie w New Hampshire, postanowiła połączyć patent genialnego naukowca z powszechnie używanymi turbinami wiatrowymi. Wewnątrz konstrukcji, którą widzicie znajduje się tylko jedna ruchoma część. Jest nią odpowiednio wyprofilowany wał. Nie jest on typowym wałem, który można spotkać w samochodach, ale takim, który może być wprawiony w ruch przez podmuch wiatru.

Wynalazcy twierdzą, że sprzęt może osiągnąć moc rzędu 10 kilowatów. Nie trzeba chyba podkreślać, że jest to oszałamiający wynik. Dodam, że ta sama firma poważnie myśli o ulepszeniu tego i innych projektów turbin wiatrowych o dość kontrowersyjne urządzenie. Mowa o łożyskach magnetycznych, które utrzymywałyby ruch obrotowy wirników w czasie bezwietrznej pogody. W chwili mocnych podmuchów łożyska potęgowałyby siłę wiatru, przez co turbiny mogą zyskać o wiele większą skuteczność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.