Twórcy „This War of Mine” ujawnili trailer gry „Frostpunk”. Czeka nas walka o przetrwanie w krainie lodu

Twórcy „This War of Mine” ujawnili trailer gry „Frostpunk”. Czeka nas walka o przetrwanie w krainie lodu
Łukasz Michalik

31.08.2016 09:16, aktual.: 10.03.2022 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy „This War of Mine” z 11 bit Studios pracują nad nową grą. „Frostpunk” rzuci nas w dystopijną przyszłość, gdzie Ziemia jest skuta lodem. Zapowiada się klimatycznie, zobaczcie trailer!

Lubię wizje postapokaliptycznego świata, w którym zagładę przyniosła nie wielka wojna, epidemia czy inwazja zombie, ale trywialne zimno.

Czy będzie to zabytkowa gra „Transarctica” z pociągami mknącymi przez śnieżne pustkowia, czy „Metro 2033” z jego mroźnymi ruinami Moskwy, czy nawet film „Snowpiercer”, gdzie kapitalny pomysł zamordowano marną realizacją, zawsze chętnie pomarznę wraz z bohaterami. A nawet mocno wczuję się w ich losy, gdy trafię na produkcje tak fajne, jak interaktywny audiobook „1812: Serce Zimy” czy arcydzieło nad arcydziełami w postaci „Lodu” Jacka Dukaja.

Obraz

Jeśli zastanawiacie się, co skłoniło mnie do tych zimowych rozważań, spieszę z wyjaśnieniami: to właśnie w zimie będzie toczyła się akcja najnowszej gry 11 bit studios. Co istotne, chodzi tu nie o byle jaką zimę. To nie chwilowe ochłodzenie, które w „This War of Mine” dało się przetrwać, popijając bimber, jedząc szczury i rąbiąc meble na opał.

Nowa gra 11 bit studios, „Frostpunk”, rzuci nas do rzeczywistości, gdzie zima skuła lodem ziemię, a niedobitki naszego gatunku próbują przetrwać, za fundament przeżycia przyjmując gorącą parę. A zatem czeka nas steampunk w krystalicznej postaci.

(…) co dzieje się ze społeczeństwem w sytuacji ekstremalnego zagrożenia? W zamarzniętym świecie ludzie rozwijają technologię opartą na produkcji pary, aby przeciwstawić się skrajnemu zimnu. Organizacja społeczna w swojej aktualnej formie przestaje funkcjonować i musi się zmienić, aby ludzie mieli szanse na przetrwanie. Co oznacza ta zmiana? Czym jest kultura i organizacja, kiedy moralność staje na drodze do przetrwania?

FROSTPUNK | Official Teaser Trailer - "The Fall"

Zapowiada się, przyznacie, obiecująco. Tym bardziej, że „This War of Mine” ustawiła poprzeczkę wysoko, zmuszając nas do niełatwych, z punktu widzenia etyki, decyzji. Tym razem ma być jeszcze dojrzalej, jeszcze trudniej i – to chyba dobre określenie – jeszcze doroślej.

To bardzo poważna gra stworzona dla dojrzałych odbiorców. W porównaniu z This War of Mine przesuwamy pewne granicę jeszcze dalej, ale nie komentujemy rzeczywistości poprzez grę w ten sam sposób jak wcześniej. Kładziemy pod mikroskop ludzką naturę, aby zapytać co stanie się, gdy ludzie zostaną postawieni na krawędzi.

Skąpe na razie informacje i wypowiedzi twórców gry pozostawiają pole do popisu naszej wyobraźni, ale już teraz czuję, że polubię „Frostpunka”. Jasne, że chwalenie gry, gdy na jej temat wiadomo tak niewiele, byłoby szaleństwem, ale te oszczędnie dawkowane informacje budują w mojej głowie obraz czegoś na kształt realiów z powieści i filmu „Droga” (chodzi o klimat, nie o samą wizję apokalipsy), przeniesionych do gry wideo.

Czy skojarzenia okażą się trafne, a oczekiwanie wynagrodzone grą wartą nieprzespanych nocy? Weryfikacja rozbudzonych nadziei dopiero przed nami, w 2017 roku, ale nie ukrywam, że czekam na „Frostpunka” z niecierpliwością. Myślicie, że będzie warto?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)