Tylko te telewizory wykorzystają w pełni możliwości PS5 i Xbox Series X (lista)

Jeśli czekacie na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X, teraz jest doskonały czas na zakup nowego telewizora, który pomoże się cieszyć pełnią możliwości tych sprzętów. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę, czy obsługuje HDMI 2.1 i jego funkcje dla graczy (i nie tylko), tak aby zabezpieczyć się na przyszłość. W końcu nowoczesny odbiornik to inwestycja na długie lata. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi ci decyzję.

Tylko te telewizory wykorzystają w pełni możliwości PS5 i Xbox Series X (lista)
Źródło zdjęć: © WP.pl, Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński

Nowa generacja konsol to nowe możliwości. Oto najważniejsze funkcje telewizorów

Nowy standard HDMI 2.1 otwiera niespotykane dotąd możliwości. Wykorzystają je zarówno Xbox Series X|S, jak i PlayStation 5.

Najważniejsze z nich to:

  • Obsługa 4K przy 120 FPS (oraz 8K 60 FPS)
  • Variable Refresh rate, czyli HDMI VRR (np. AMD FreeSync)
  • Automatyczny Tryb Gry
  • HDMI eARC

Jaki wpływ te funkcje mają na obraz, dźwięk i gry oraz jak je wzbogacają opisaliśmy bardzo wyczerpująco tutaj. Część z nich istniała już wcześniej (i obsługiwały je wcześniejsze konsole Microsoftu, Xbox One X i S), ale teraz są standardem HDMI 2.1.

Telewizory gotowe na PS5/Xbox Series X – pełne wsparcie HDMI 2.1

Spośród modeli odbiorników 4K i 8K, które weszły do Polski do sprzedaży w 2020 r., jedynie trzech producentów oferuje pełne wsparcie HDMI 2.1: LG, Samsung oraz Sony. Co firmy te od siebie różni to liczba telewizorów z tym standardem w ich ofercie - Sony sprzedaje na 2020 r. wyłącznie jeden taki model, podczas gdy Samsung i LG mają ich zdecydowanie więcej.

Ponadto LG i Sony oferują więcej złącz HDMI 2.1 (4 u LG, 2 u Sony vs 1 u Samsunga), aczkolwiek nie jest to problemem, jeśli planujemy zakup wyłącznie jednej konsoli nowej generacji.

Warto zaznaczyć, że jeśli kupiliście lub macie zamiar nabyć którykolwiek z modeli LG z serii 9 (np. B9/C9/E9) z 2019 r., to także otrzymacie wsparcie wszystkich głównych technologii HDMI 2.1 dla graczy.

Telewizory częściowo gotowe na PS5/Xbox Series X – niepełne wsparcie HDMI 2.1

Jeśli chodzi o telewizory na 2020 r. innych producentów niż LG, Samsung i Sony – Panasonic oraz Philips nie oferują fizycznych portów HDMI 2.1. Znajdziemy w nich natomiast złącza HDMI 2.0, ale z wybranymi funkcjami standardu HDMI 2.1 W przypadku OLED-ów Panasonica z 2020 r. będzie to Automatyczny Tryb Gry oraz HDMI eARC. Jeśli zaś chodzi o Philips OLED z 2020 r., będzie to wyłącznie Automatyczny Tryb Gry. Firma TCL oferuje zaś jeden model z trzema portami HDMI 2.1, który wspiera większość (ale nie wszystkie) funkcji tego standardu.

Posiadacze, albo ludzie myślący o nabyciu telewizorów LG OLED W9 lub Z9 mogą być natomiast spokojni o zabezpieczenie się na przyszłość – zapewnią one praktycznie wszystkie najnowsze rozwiązania (z małym wyjątkiem). Telewizory te nie obsłużą jedynie technologii HDMI-VRR dla konsol.

Nie jest to jednak aż tak duża strata, gdyż FreeSync działa jedynie w określonych warunkach, tj. przy spadkach płynności, a póki co producenci konsol, Sony i Microsoft - zapowiadają niesamowity skok płynności dzięki procesorom AMD Ryzen o architekturze Zen 2 najnowszej generacji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.