Uber zapowiada nową usługę. Skorzystają osoby starsze

Uber planuje wprowadzić nowe rozwiązanie. Polska będzie miała zaszczyt być jednym z pierwszych krajów na świecie, w których zostaną wdrożone tzw. uberomaty. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają te nowoczesne urządzenia i w jakich sytuacjach mogą okazać się przydatne.

Uberomat na lotnisku w Toronto
Uberomat na lotnisku w Toronto
Źródło zdjęć: © X | Jon Kantrowitz
oprac. PMB

Uber to platforma, która łączy pasażerów z kierowcami oferującymi usługi transportowe. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej użytkownicy mogą zamówić przejazd, podając miejsce odbioru i docelowe.

Do tej pory do korzystania z usługi konieczny był smartfon z aplikacją. Takie rozwiązanie było wygodne dla osób zaznajomionych z technologią. Problem pojawiał się w przypadku osób wykluczonych cyfrowo, które nie korzystały ze smartfona. Niedługo może się to zmienić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uberomaty niebawem w Polsce

Jak podaje "Rzeczpospolita", Uber ma w planach wprowadzenie w Polsce tzw. uberomatów. Są to specjalne terminale, które będą umożliwiać zamawianie przejazdów bez konieczności korzystania z telefonu i aplikacji. "Myślimy o tym. Testy w Czechach zakończyły się pozytywnie i chcielibyśmy skalować ten projekt" – mówi Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający Uber Polska.

Warto zauważyć, że podobne urządzenia funkcjonują już na lotnisku w Toronto od 2019 r. Uberomaty działają w prosty sposób. Wystarczy podejść do kiosku i na ekranie wskazać cel podróży. W odróżnieniu od aplikacji mobilnej, uberomaty z lotniska w Toronto mają określony punkt odbioru pasażera.

Gdzie znajdziemy uberomaty?

Uber planuje umieścić te nowe maszyny na lotniskach, dworcach i w szpitalach. Celem jest pozyskanie całkowicie nowych użytkowników, którzy nie korzystają ze smartfonów i aplikacji.

"To rozwiązanie, które daje dostęp do naszej platformy i umożliwia zamówienie przejazdu bez konieczności posiadania aplikacji. Zatem jest to narzędzie dające nam szansę dotrzeć do zupełnie nowego klienta: osób starszych, mniej zaawansowanych cyfrowo" – wyjaśnia Michał Konowrocki.

Jednak Uber na razie nie podaje szczegółów dotyczących terminu uruchomienia uberomatów. Problemem w naszym kraju mają być bariery regulacyjne.

"E-fiskalizacja powoduje, że do takiego kiosku trzeba dołożyć jeszcze jedną warstwę komplikacji technologicznej. Nie jest to tak łatwe" - informuje Michał Konowrocki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.