Ultraszybka kolej magnetyczna powstanie w Japonii

Chcielibyście pokonywać drogę z Krakowa do Gdańska pociągiem w nieco ponad godzinę? Dla Japończyków podobny wyczyn już niedługo będzie na porządku dziennym. Najważniejsze miasta Japonii zostaną połączone siecią lewitujących pociągów pędzących z nieprawdopodobną prędkością.

Ultraszybka kolej magnetyczna powstanie w Japonii
Grzegorz Nowak

22.06.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:27

Chcielibyście pokonywać drogę z Krakowa do Gdańska pociągiem w nieco ponad godzinę? Dla Japończyków podobny wyczyn już niedługo będzie na porządku dziennym. Najważniejsze miasta Japonii zostaną połączone siecią lewitujących pociągów pędzących z nieprawdopodobną prędkością.

Kolej magnetyczna to rozwiązanie technologiczne, które obecnie pozwala stworzyć najszybsze połączenia kolejowe na świecie. Pociąg, zamiast jeździć po torach, unosi się dzięki elektromagnesom, które znacznie ograniczą tarcie i pozwalają na rozwijanie większych prędkości. Najbardziej znaną tego typu koleją jest ta znajdująca się w Chinach - cała trasa mierzy na razie 30 km i pokonywana jest w 7 minut.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/06/maglev1.jpg)

Plany Japończyków są znacznie bardziej ambitne. Budowę sieci kolei magnetycznej zaplanowano już dawno - w 2014 roku ruszą prace konstrukcyjne. Co prawda spora część trasy jest już gotowa, jednak sporo czasu i pieniędzy pochłonie jeszcze budowa kilku tuneli. Finał inwestycji planowany jest na 2027 roku. Ma ona kosztować równowartość 112 miliardów dolarów.

Planowane trasy będą przebiegały z Tokio do Nagoi oraz z Tokio do Osaki (ta druga ukończona będzie dopiero w 2045 roku). Na trasach pociągi będą osiągać prędkość ok. 500 km/h, więc podróż na trasie Tokio-Osaka (to mniej więcej tyle co z Krakowa do Gdańska) zajmie nieco ponad godzinę.

Czekamy na odpowiedź PKP.

Źródło: technabob.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.