Unia Europejska: Internet tańszy niż Polska mają... prawie wszyscy

To niby żadna niespodzianka, że mamy drogi Internet w porównaniu z resztą Europy. Ale liczby podane przez Komisję Europejską wyglądają naprawdę przerażająco, zwłaszcza kiedy porównamy je z naszymi zarobkami. Taniej jest prawie wszędzie, również w krajach dużo bogatszych od naszego.

Pieniądze
Pieniądze
Źródło zdjęć: © Flickr/epSos.de/Lic. CC by
Marta Wawrzyn

Mieszkańcy województw zachodnich coraz częściej jeżdżą do Niemiec po podstawowe produkty, bo tamtejsze ceny są konkurencyjne w porównaniu z naszymi. Ale nie tylko proszek do prania nasi zachodni sąsiedzi mają tańszy. Internet też.

Polska w czołówce... znacie ten żart?

Mapę Komisji Europejskiej, z której możemy się dowiedzieć, jak bardzo przepłacamy za łącza internetowe w porównaniu z resztą mieszkańców Unii, znalazło NaTemat. Znalazło i opatrzyło uroczym tytułem, zaczynającym się od słów "Polska w czołówce państw UE".

To rzeczywiście zabawne. Znaleźliśmy się wśród państw, w których płaci się za dostęp do Sieci najwięcej – średnio 46 euro miesięcznie. Wyprzedzają nas dwa kraje: Portugalia (61 euro) i Węgry (49 euro). Wszędzie indziej jest taniej. Najmniej płacą Francuzi (20,5 euro) i Szwedzi (24 euro). Gdybyśmy zaczęli teraz porównywać płace, żart zrobiłby się naprawdę mroczny.

Obraz

Drogi, wolny i w ogóle bez sensu

Koszmarnie wysokie ceny to tylko część problemu Polaków z dostawcami Internetu. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o innych badaniach Komisji Europejskiej, z których wynikało, że dostajemy łącza znacznie wolniejsze niż te, za które płacimy.

Nie my jedni zresztą, cała Europa przepłaca. Problem w tym, że większość państw Unii Europejskiej jest od nas bogatsza. Polska wciąż się rozwija, cyfrowe wykluczenie nie jest u nas wymysłem, tylko faktem.

Zwyczajnie nie stać nas na to, żeby płacić więcej niż Francuzi, Szwedzi, Niemcy, Włosi itd. za jedną z podstawowych rzeczy potrzebnych do życia w nowoczesnym społeczeństwie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.