Urwerk UR-100 SpaceTime: kosmiczny zegarek. Mierzy dystans przebyty przez Ziemię

Urwerk UR-100 SpaceTime: kosmiczny zegarek. Mierzy dystans przebyty przez Ziemię29.09.2019 23:43
Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime
Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime
Źródło zdjęć: © Urwerk

Arcydzieło precyzyjnej mechaniki działające bez prądu. Taki opis trafnie podsumowuje najnowsze dzieło szwajcarskiej marki Urwerk. Wielbiciele kunsztownych czasomierzy znają ją choćby z modelu Urwerk EMC – mechanicznego zegarka, odmierzającego czas z dokładnością do 10 mikrosekund.

Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime, najnowszy model helweckiej manufaktury, również nie rozczarowuje brakiem pomysłowości. To zegarek z trzyczęściową tarczą, odpowiedzialną za pokazywanie trzech różnych wartości.

Urwerk UR-100 SpaceTime: kosmiczny zegarek

Dolna część to odpowiednik klasycznego cyferblatu. Znajdziemy tam informacje o pełnej godzinie i wskazówkę, pokazująca minuty na łukowato wygiętej skali.

Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime
Źródło zdjęć: © Urwerk
Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime

Prawdziwa magia zaczyna dziać się nieco wyżej. Na górze, po lewej stronie, Urwerk UR-100 SpaceTime ma wskaźnik odmierzający odległość wynikającą z ruchu obrotowego Ziemi. Podobny wskaźnik po prawej – w miejscu godziny 2 – pokazuje dystans przebyty przez Ziemię po orbicie wokół Słońca.

Felix Baumgratner: inspiracje

Inspiracją do stworzenia tak niecodziennego mechanizmu był XIX-wieczny zegar, otrzymany w młodości od ojca przez współtwórcę marki, Feliksa Baumgratnera. Otrzymany przez niego zegar był dużym, stojącym urządzeniem, które pokazywało odległości wynikające z ruchu obrotowego naszej planety.

Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime
Źródło zdjęć: © Urwerk
Zegarek Urwerk UR-100 SpaceTime

Urwerk UR-100 SpaceTime: cena

Urwerk UR-100 SpaceTime jest znacznie mniejszy – naręczny zegarek został zamknięty w kopercie z tytanu i stali o wymiarach 41 × 49,7 × 14 mm. Automatyczny mechanizm zapewnia 48 godzin rezerwy chodu.

Zegarek został wyceniony na około 48 tys. franków, dzięki czemu należy do tańszych modeli w ofercie szwajcarskiego producenta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)