Pradziadek smartwatchy. HP-01 to pierwszy zegarek z zaawansowanym kalkulatorem

Pradziadek smartwatchy. HP-01 to pierwszy zegarek z zaawansowanym kalkulatorem
19.08.2019 21:40
HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, Antiquekid3, Lic. CC BYSA 4.0

Smartwatche nie są wynalazkiem ostatnich lat. Już kilkadziesiąt lat temu powstawały zaawansowane zegarki, do dzisiaj budzące zainteresowanie swoimi funkcjami. Obok opisywanego niedawno modelu Casio AT-552 Janus, warty uwagi jest także wyprodukowany przez markę Hewlett Packard model HP-01 z zaawansowanym kalkulatorem.

Rok 1977 dobrze zapisał się w historii ludzkości. Do sprzedaży trafił wówczas mikrokomputer Apple II, do kin pierwsza, czyli czwarta część Gwiezdnych Wojen, a Freddie Mercury wyśpiewał z kolegami „We Will Rock You”. Poza komputerem z logo nadgryzionego jabłka wielbiciele technologii dostali jednak coś jeszcze.

Firma Hewlett Packard wypuściła bowiem na rynek zegarek HP-01, który można uznać za pradziadka współczesnych smartwatchy. Co potrafiło to cudo?

Haptyczny interfejs

HP-01 był zaawansowanym, miniaturowym kalkulatorem. Został wyposażony w 7-pozycyjny, LED-owy ekran i 28 przycisków o rozmiarze wymarzonym dla krasnoludka. Albo dla człowieka wyposażonego w dedykowany stylus – długopis zakończony grotem pasującym do większości wklęsłych przycisków, sprzedawany w zestawie z zegarkiem.

HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
Źródło zdjęć: © Hodinkee.com
HP-01 - zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku

Na wypadek, gdybyśmy zapomnieli zabrać stylusa ze sobą, w zapasie był jeszcze jeden, mniejszy – ukryty w zapięciu bransolety. Klawisze, które przeznaczone były do codziennej, szybkiej obsługi, wystawały ponad obudowę tak, by można je było łatwo wcisnąć palcem. Był jeszcze jeden rodzaj - te, które można było wcisnąć bez stylusa, ale były wyprofilowane w taki sposób, że nie dało się wcisnąć ich przez przypadek.

HP-01 - więcej niż kalkulator

HP-01 nie był jednak zwykłym, miniaturowym kalkulatorem w zegarkowej obudowie. Poza obsługą liczb zmiennoprzecinkowych pozwalał na przeprowadzanie działań na liczbowych zapisach daty i czasu, dostępnych w wielu – zależnych od wyboru użytkownika – formatach. Zapewniał również, dzięki osobnemu znacznikowi, obsługę dat z 21 wieku.

Co istotne, zegarek oferował także obliczenia dynamiczne – np. zamiast wyświetlać czas rozmowy telefonicznej, mógł na bieżąco obliczać i pokazywać koszt takiej rozmowy. Do określonych wartości można było przypisać także alarm.

HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
Źródło zdjęć: © Rvi.biz
HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku

Przemyślane rozwiązania

Ten prawdziwy, naręczny komputer miał wewnątrz obudowy aż 6 układów odpowiedzialnych za obliczenia i był zasilany trzema bateriami – dwie odpowiadały za zasilanie układów obliczeniowych i wyświetlacza, a trzecia zasilała wbudowaną pamięć. Chodziło o to, aby przy wymianie zasilania użytkownik nie tracił zapisanych w pamięci urządzenia obliczeń.

Aby wymienić baterie, nie trzeba było korzystać z pomocy zegarmistrza – producent udostępniał bowiem gotowy zestaw, pozwalający na wymianę zasilania zegarka. Jakby tego było mało, HP zaprojektowała to cudo techniki tak, by zegarek miał zwiększoną odporność na wstrząsy i możliwość ponownego skalibrowania.

Zegarek był oferowany w kilku wersjach i – wbrew krążącym po Sieci informacjom – nie był jedynie prototypem, a produktem dostępnym w normalnej sprzedaży za 450-850 dol. Dzisiaj jego nieliczne, działające egzemplarze osiągają na aukcjach wysokie ceny – w 2014 roku jeden z HP-01 został sprzedany za 14,5 tys. dolarów.

HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku
Źródło zdjęć: © Hpcalculators.net
HP-01 — zegarek z zaawansowanym kalkulatorem z 1977 roku

Wzór użyteczności

Z punktu widzenia użytkowników współczesnych zegarków HP-01 może wydawać się prostym urządzeniem, jednak warto zwrócić uwagę na troskę jego twórców o detale, związane z codzienną obsługą.

Dodatkowy, zapasowy stylus, podtrzymywanie pamięci podczas wymiany baterii czy zróżnicowanie wypukłości klawiszy to ciekawy przykład starannego wzornictwa, biorącego pod uwagę nie tylko wygląd, ale i użyteczność sprzętu. Twórcy niejednego współczesnego urządzenia mogliby się od projektantów HP-01 wiele nauczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)