Uzbrojenie kierowane laserowo w pigułce [cz.2]
W poprzedniej części zaczęliśmy przybliżanie uzbrojenia kierowanego laserowo od metody wykorzystującej naprowadzanie w wiązce wtórnej. Teraz przedstawimy ten sposób kierowania w kontekście różnych rodzajów wojsk i ich uzbrojenia.
26.09.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:45
W poprzedniej części zaczęliśmy przybliżanie uzbrojenia kierowanego laserowo od metody wykorzystującej naprowadzanie w wiązce wtórnej. Teraz przedstawimy ten sposób kierowania w kontekście różnych rodzajów wojsk i ich uzbrojenia.
Na fotografii tytułowej pokazano zbliżenie na dziób myśliwca Su-22M4 Sił Powietrznych RP. Zdjęty stożek odsłania laserowy dalmierz/podświetlacz celów Klon-54. To dość proste urządzenie współpracuje z głowicami naprowadzania 24N1 laserowo kierowanych pocisków S-25Ł, Ch-25MŁ (pon.), Ch-29Ł.
Kupione w latach 80. Su-22M4 były jedynymi samolotami polskich SP przenoszącymi precyzyjne uzbrojenie powietrze-powierzchnia do czasu pojawienia się F-16.
Historyczny, od czasu wycofania ze służby F-117, kadr. F-117 zrzuca bombę GBU-27 Paveway III. Bomba ta powstała specjalnie dla F-117. Ze względu na ograniczone wymiary komór bombowych GBU-27 łączyła układy naprowadzania Paveway’ów III gen. i powierzchnie sterowe II gen.
Różnica w konstrukcji czujników wiązki laserowej pomiędzy bombami Paveway II (gór.) a Paveway III (dol.). Ewolucja ich konstrukcji dała wzrost zasięgu i celności, odporności na zakłócenia, optymalizację kąta uderzenia w cel (pionowa ściana lub poziomy strop). Amerykańskie bomby Paveway to najpopularniejsze na świecie bomby kierowane laserowo. Powstały ich już 4 generacje. Ostatnia ma kombinowane kierowanie, laser+GPS/INS.
Żołnierz U.S. Army z urządzeniem AN/PED-1 LLDR - dalmierzem i podświetlaczem laserowym oraz całodobowym przyrządem obserwacyjnym. Określa i przekazuje koordynaty celu do systemów dowodzenia wyższego szczebla. Naprowadzanie w wiązce wtórnej ma podstawową zaletę - cel może być podświetlony przez inny system bojowy niż ten, który bombę lub pocisk odpalił, bez widoczności celu. Cecha pożądana w artylerii.
Kierowane laserowo pociski artyleryjskie rozwijane były zwłaszcza w ZSRR od lat 80. Powstały pociski do moździerzy kal. 240 i 120 mm oraz dział kal. 122 i 152 mm. Na zdjęciu 2 rosyjskie pociski w konfiguracji lotnej. Grań (dolny) kal. 120 mm i Krasnopol-M w eksportowym kalibrze 155 mm.
Podstawowe komponenty systemu Grań i schemat jego użycia. Podświetlacz 1D26 jest jednym z kilku takich urządzeń.