Wkurzona „Jaga” jak z „Matriksa”. Nowa część „Legend polskich”: takich walk w polskim kinie jeszcze nie było!

Jak zareaguje Jaga, gdy – uwolniona z piekielnych lochów - zobaczy, co zrobiliśmy z naszym pięknym światem? Najnowsza część „Legend polskich” mierzy się z bajką o Babie Jadze. I jak zwykle robi to w mistrzowski sposób!

Wkurzona „Jaga” jak z „Matriksa”. Nowa część „Legend polskich”: takich walk w polskim kinie jeszcze nie było!
Łukasz Michalik

Słowiański panteon

Oto jest! Premiera nowej części „Legend polskich” pozwala nam śledzić losy kolejnego bohatera, uwolnionego z piekielnych lochów przez Twardowsky’ego. Głowna rola przypadła tym razem Jadze, zagranej przez Katarzynę Pośpiech.

Nigdy wcześniej nie miałam nic wspólnego ze sztukami walki, więc tu musiałam wykonać sporą pracę nad własnym ciałem. Wszystko odbyło się pod bacznym okiem teamu Grześka Jurka - dzięki nim wygląda to autentycznie. Wystarczyło odtworzyć to co ustaliliśmy na treningach, w mniej sprzyjających warunkach. Sporym wyzwaniem okazało się również kontrolowanie mimiki i wszystkich drobiazgów, które były bardzo widoczne na zwolnieniach.
Legendy polskie - „Jaga”
Legendy polskie - „Jaga”© mat. prasowe

Oszczędzając fabularnych spoilerów wspomnę tylko, że jest poważniej, trochę moralizatorsko i bez znanego z Twardowsky’ego uczucia radosnej demolki. Choć demolka, rzecz jasna, również występuje, wywołując u mnie skojarzenia z końcówką teledysku Shaty QS.

ShataQS - Die Free - Bonzai mix (official video)

Lokalni superbohaterowie

I wiecie co? Mam świadomość, że te słowa stają się trochę nudne, bo powtarzam je po każdej premierze kolejnych części „Legend”, ale bardzo mi się to wszystko podoba. Zarówno jako krótkometrażowy film, jak i jako część większej całości, przywracającej do życia coś, co przez lata było niemal nieobecne w popkulturowym obiegu.

Instrukcję obsługi uniwersum amerykańskich superbohaterów przyswajamy sobie zazwyczaj wraz z pierwszym w życiu łykiem coli. Chłoniemy przygody facetów w rajtuzach i cycatych wojowniczek (jak wiadomo najlepszą zbroją jest blaszane bikini), pozwalając bez oporu wciągać się w tryby gigantycznej i sprawnie działającej machiny amerykańskiej popkultury.

Legendy polskie - „Jaga”
Legendy polskie - „Jaga”© mat. prasowe

Aby było jasne – nie chodzi mi w tym miejscu o jakąś antyamerykańską kontrrewolucją kulturalną. Nie w tym rzecz, bo Hollywood i cała reszta robi świetna robotę. Ale to nie znaczy, że – doceniając kulturową czy raczej popkulturową ofertę zza Atlantyku – nie możemy cieszyć się z rodzimych dokonań.

Klimat jak z Janusza Christy

Bo mamy przecież coś, czego Hollywood nie kupi za żadne pieniądze. To trochę jak z zabytkami: chcesz rozśmieszyć Europejczyka? Pokaż mu najstarszy budynek w Los Angeles.

Zamiast wymyślanych naprędce w czasach Wielkiego Kryzysu facetów w rajtuzach mamy autentyczność, popartą setkami lat historii i bohaterów z krwi i kości, którzy wrastali w tradycję tej ziemi wraz z pokoleniami jej mieszkańców.

Nasza Jaga nie jest ani stara, ani odrażająca, nie mieszka też w chatce na kurzej stopie. Jest jednak, podobnie jak pierwowzór, silnie związana z naturą. Jaga jest strażniczką utraconego przez ludzi świata, który został zdominowany przez przemysł i technologię. Podejmuje walkę o ten raj utracony, ale czy zakończy ją z sukcesem?

Dlatego Jaga - trochę, ale tylko trochę jak Geralt - ma coś, czego próżno szukać w zagranicznych blockbusterach, przynoszących gigantyczne zyski i tworzonych tak, by podobać się jednako na całym świecie.

To klimat który – przynajmniej dla mnie – jest doskonałą kontynuacją tego, czego w pierwszym Wiedźminie mogliśmy doświadczyć, odwiedzając Odmęty (to chyba mój ulubiony fragment fabuły wszystkich Wiedźminów), a który wcześniej wyzierał z każdej kartki komiksów z przygodami Kajka i Kokosza.

Legendy polskie - „Jaga”
Legendy polskie - „Jaga”© mat. prasowe

To nieco przejaskrawiona sielskość, tutejszość, pszeniczne łany, dzięcielina pała i hoże dziewoje. Żaden tam Joker (Boruta, nie idź tą drogą!) czy inny Magneto, ale skrzaty szczające do mleka, strzygi i dusiołki czyhające na moment nieuwagi.

Niech żyją stare legendy!

Łatwo być prorokiem po fakcie. Dlatego nie odmówię sobie małego autopochlebstwa – wygląda na to, że przed wieloma tygodniami trafiłem z własnymi wyobrażeniami na temat tego, co fajnego dałoby się jeszcze wyciągnąć z polskich legend:

Albo wkurzona Baba Jaga, (…), która pod Białowieżą roznosi w pył kompanię Specnazu, depczącą cenne ziółka. Wierzę, że ekipa z Platige Image po raz kolejny przekroczy oczekiwania i zrobi dekonstrukcję, o jakiej się nam nawet nie śniło. Bo, że potrafi, to chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

No cóż, choć zamiast Białowieży mamy podradomski skansen, a zamiast Specnazu komando z Żelaznej Góry, to chyba byłem blisko.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/22]

A ponieważ wiele wskazuje, że to nie koniec problemów biednego Boruty, bo i Perun nie pogardziłby wolnością, i Twardowski po swojemu coś tam knuje…

Możemy mieć nadzieję, że będzie się działo, a odświeżony panteon słowiańskich superbohaterów zacznie w końcu żyć własnym życiem i ponownie stanie się częścią żywej, masowej kultury, a nie tylko zapomnianym skansenem. Bo przecież – zgodzicie się chyba – naprawdę na to zasługuje. Miłego oglądania!

Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro

Jeśli nie widzieliście poprzednich części cyklu, to dobra okazja, by nadrobić zaległości:

Legendy Polskie. Film SMOK. Allegro

Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY. Allegro

Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro

Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.