Wracasz do domu i zapalasz światło? Lepiej zachowaj czujność

Wyobraź sobie, że po wejściu do mieszkania od razu zapalasz światło. Naturalne, prawda? Jednak zanim to zrobisz, pomyśl o pozostawieniu mieszkania w ciemności przez kilkanaście minut. Dlaczego?

Czy zapalanie światła w mieszkaniu jest niebezpieczne?
Czy zapalanie światła w mieszkaniu jest niebezpieczne?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Herzstaub

W obecnych czasach ludzie są w stanie łatwo ustalić nasz domowy adres, zwłaszcza gdy udzielamy się na mediach społecznościowych. W przypadku osób mieszkających w bloku trudniej jest zidentyfikować konkretne mieszkanie, chyba że rozświetlisz je tuż po wejściu, co może napastnikom podsunąć odpowiedź na tacy. TikTokerka opowiedziała swoją historię, ostrzegając kobiety na świecie, aby nie zapalały świateł od razu po wejściu do domu. Stawką jest twoje bezpieczeństwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Chcesz być bezpieczny? Lepiej nie zapalaj światła

Gdyby nie jedno zaskakujące zdarzenie, niewiele osób pomyślałoby, że zapalanie światła w domu może być niebezpieczne. Mery Alice, znana TikTokerka prowadząca konto @heyitsmaryalice, podzieliła się swoją historią, którą obejrzano już 20 milionów razy. Sytuacja, którą opisała, mocno nadwątliła jej poczucie bezpieczeństwa.

Pewnego dnia, wracając do domu, Mary zauważyła obcego mężczyznę w pobliżu swojego bloku. Człowiek ten próbował nawiązać z nią rozmowę, jednak Mary czuła się nieswojo. Choć mężczyzna chciał zwrócić jej uwagę na problem z reflektorem, Mary poszła prosto do klatki schodowej. Po wejściu do mieszkania poczuła, że nie powinna włączać świateł. Gdy sprawdziła kamerę w domofonie, okazało się, że mężczyzna nadal stał pod blokiem i patrzył w górę. Zupełnie jakby czekał na to, aby zobaczyć, które okno się zapali. To mogłoby wskazać mu lokalizację Mary.

Taka historia mogłaby przydarzyć się każdej kobiecie. Nawet niewinne zapalenie światła może być sygnałem dla napastnika czającego się w okolicy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – nie zapalaj świateł po wejściu do mieszkania. Poczekaj kilkanaście minut, co może uchronić cię przed niebezpieczeństwem.

Intuicja to podstawa

Nasze ciało często reaguje szybciej, niż jesteśmy w stanie racjonalnie zareagować. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Dlatego jeśli odczuwasz strach, to masz powód, by czuć się zaniepokojona. Kobiety poruszające się samotnie po mieście muszą być szczególnie czujne.

Jeśli czujesz, że od dłuższego czasu ktoś cię śledzi, zastanów się nad kupnem gazu pieprzowego i alarmu. Wracając wieczorami, unikaj słuchawek i wpatrywania się w telefon – może to dać szansę napastnikowi. Bądź zawsze uważna, unikanie rozmów z nieznajomymi może uratować ci dzień. Jeśli ktoś zapyta, co robisz w okolicy, odpowiedź, że czekasz na kogoś, może zniechęcić potencjalnego napastnika.

Światło w domu to jedno z narzędzi bezpieczeństwa, które można wykorzystać. Kiedy widzisz obcą osobę w windzie, nie wsiadaj. Bezpieczeństwo w małej przestrzeni jest trudne do utrzymania, a napastnik może zatrzymać windę, by wyrządzić ci krzywdę. Podobnie nie wdawaj się w rozmowy z nieznajomymi na korytarzu, by uniknąć ujawnienia, gdzie dokładnie mieszkasz. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

bezpieczeństwokobietysamoobrona

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.