Wygląda jak knebel. Sąsiedzi już nie usłyszą twoich krzyków

Wbrew pozorom nie jest to żadna futurystyczna zabawka służąca do kneblowania ust. W rzeczywistości to izolujący mikrofon Bluetooth zaprojektowany tak, aby zapewnić krystalicznie czystą komunikację.

Wygląda jak knebel, ale to gadżet technologiczny
Wygląda jak knebel, ale to gadżet technologiczny
Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad Siwik

15.09.2022 | aktual.: 17.09.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tokijska firma o nazwie Shiftall, należąca do giganta technologicznego Panasonic, opracowała kuriozalne urządzenie VR o nazwie "mutalk", które jest w zasadzie "kagańcem" dla ludzi służącym do przechwytywania dźwięku bezpośrednio z ust. Internauci zwracają jednak uwagę, że przypomina ono bardziej zabawkę lub urządzenie do torturowania niż gadżet z zakresu elektroniki użytkowej.

  • Mutalk to izolujący mikrofon Bluetooth od firmy Shiftall
  • Mutalk to izolujący mikrofon Bluetooth od firmy Shiftall
  • Mutalk to izolujący mikrofon Bluetooth od firmy Shiftall
[1/3] Mutalk to izolujący mikrofon Bluetooth od firmy ShiftallŹródło zdjęć: © Shiftall

Tymczasem Shiftall twierdzi, że ich gadżet rozwiązuje jedną z najtrudniejszych zagwozdek wirtualnego świata. "Głos jest jednym z największych problemów dla użytkowników metaverse VR" – twierdzi firma, dodając, że "członkom rodziny może być przykro, gdy słyszą, jak dobrze się bawisz w przestrzeni VR". Kolejnym problemem są sąsiedzi. "Jeśli mieszkasz w kompleksie mieszkaniowym, twoi sąsiedzi prawdopodobnie będą narzekać, jeśli będziesz wydawać głośne dźwięki" – przypuszcza firma.

Shiftall twierdzi, że w ich mutalku możesz bez obaw "robić dużo hałasu w przestrzeni VR, krzyczeć, śmiać się, a nawet mówić rzeczy, których wstydziłaby się twoja rodzina".

Wrzeszcz w wirtualnej rzeczywistości

Mutalk jest kierowany przede wszystkim do osób mieszkających w blokach, które nie chcą narażać się sąsiadom. Według firmy urządzenie świetnie sprawdzi się podczas rozgrywki w grach wideo czy w trakcie konferencji biznesowych.

Mutalk jest wyposażony w regulowany pałąk na głowę, żywotność jego baterii wynosi ok. 10 godz., ładuje się za pomocą portu USB-C, a także ma gniazdo audio 3,5 mm, dzięki czemu można go podłączyć do słuchawek. Działa na systemach Windows, MacOS, iOS i Android.

Według informacji zawartych na stronie internetowej firmy, Mutalk działa poprzez przechwytywanie i wysyłanie danych głosowych do komputera przez Bluetooth. Mikrofon redukuje przy tym hałas otoczenia, który mogliby usłyszeć nasi rozmówcy, a zarazem tłumi dźwięk mowy, nie pozwalając mu wydostać się poza urządzenie.

  • Mutalk wysyła dźwięki do komputera poprzez Bluetooth
  • Mutalk może odjąć do 30 decybeli od dźwięków o wysokiej częstotliwości
[1/2] Mutalk wysyła dźwięki do komputera poprzez BluetoothŹródło zdjęć: © Shiftall

Izolujący mikrofon Bluetooth wykorzystuje zasadę rezonatora Helmholtza, który pochłania niepożądane dźwięki za pomocą wnęki z objętością powietrza, która rozciąga się i ściska jak sprężyna, aby wyciszyć hałas. Według Shiftall urządzenie może odjąć do 30 decybeli od dźwięków o wysokiej częstotliwości, takich jak krzyki. Jest również łatwy w użyciu, ponieważ wykrywa, kiedy został umieszczony nad ustami użytkownika i może natychmiast nawiązać połączenie. Mutalk kosztuje 19 900 jenów, czyli ok. 650 zł.

Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.