Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne. Czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne. Czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na dachu. Fotowoltaika to nie wszystko
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na dachu. Fotowoltaika to nie wszystko
Źródło zdjęć: © Wikimedia | Stefan Thiesen
16.05.2022 12:24

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to urządzenia pozornie do siebie zbliżone - wyglądają podobnie, często instaluje się je na dachu, a do tego pozwalają pozyskiwać energię ze słońca. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Panele fotowoltaiczne, to widok, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W 2022 roku w Polsce do sieci przyłączono już ponad milion prosumentów, co dużo mówi o popularności tego rozwiązania. Instalacje fotowoltaiczne można zauważyć niemal na każdym kroku i w zasadzie każdy wie, do czego one służą.

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się produkcją energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wykorzystywane są do tego moduły fotowoltaiczne, zwane potocznie panelami fotowoltaicznymi, które składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. W głównej mierze wykorzystuje się ogniwa krzemowe, ale rozwijają się też inne technologie, jak choćby perowskity.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne

Całkiem inną rolę pełnią kolektory słoneczne. Jest to sprzęt znacznie bardziej intuicyjny dla laika, ponieważ działa na całkiem prostej zasadzie. W skrócie - kolektory nagrzewają się od słońca i przekazują to ciepło do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Kolektory różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym, ale korzyści płynące z ich stosowania zawsze są takie same - woda podgrzewana bez wydawania na to pieniędzy.

Instalacja fotowoltaiczna jest więc rozwiązaniem o znacznie szerszym polu zastosowania - energia elektryczna wyprodukowana przy jej użyciu może posłużyć do zasilenia wszystkich urządzeń w budynku. Kolektory z kolei działają tylko na potrzeby podgrzewania wody użytkowej, a czasem także jako wsparcie ogrzewania budynku. Jest to jednak rozwiązanie znacznie tańsze od instalacji fotowoltaicznej.

Panel fotowoltaiczny i kolektor słoneczny w jednym

Producenci modułów fotowoltaicznych wpadli na sposób, w jaki można połączyć ze sobą zalety kolektorów słonecznych i fotowoltaiki. Pozwalają na to panele PVT, które poza produkcją energii elektrycznej, pozyskują ciepło ze światła słonecznego.

Przynoszą one korzyści w dwóch płaszczyznach - po pierwsze pozwalają produkować zarówno energię elektryczną, jak i zyskiwać ciepło, a po drugie dzięki odbieraniu ciepła z paneli, ogniwa fotowoltaiczne mogą pracować z większą wydajnością. Wbrew pozorom wyższa temperatura przekłada się na zmniejszoną produkcję energii elektrycznej z urządzeń fotowoltaicznych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)