Zaprojektowany przez twórcę iPoda termostat nie może być banalny. I nie jest!
Na rynku pojawi się niebawem najnowsze dzieło współtwórcy sukcesu firmy z Cupertino. Nie jest nim kolejny smartfon, odtwarzacz muzyki czy inny sprzęt tego typu, ale… termostat. Co w nim niezwykłego?
26.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:00
Na rynku pojawi się niebawem najnowsze dzieło współtwórcy sukcesu firmy z Cupertino. Nie jest nim kolejny smartfon, odtwarzacz muzyki czy inny sprzęt tego typu, ale… termostat. Co w nim niezwykłego?
Tony Fadell, który w Apple’u był wiceprezesem odpowiedzialnym za iPody i iPhone’y, nie działa sam. Jego biznesowym wspólnikiem jest inny były pracownik Apple’a Matt Rogers, który w firmie z Cupertino odpowiadał za oprogramowanie. To nie koniec branżowych sław.
Wiceprezesem Nest Labs do spraw technologii jest Yoky Matsuoka kierujący działem innowacji w Google’u w czasach, gdy firma ta rzeczywiście była innowacyjna, a za marketing odpowiada Eric Charlon, który przez lata promował myszy Logitecha.
Pierwszym dziełem tego zespołu jest Nest Learning Thermostat. Urządzenie już na pierwszy rzut oka wyróżnia się niebanalnym designem, jednak najważniejsze jest w nim to, co niewidoczne.
Przez pierwszy tydzień korzystania z termostatu nie różni się on od innych urządzeń tego typu. Obrotowe pokrętło pozwalające na ustalenie temperatury prezentuje istotne dane za pomocą zmieniającego się koloru wyświetlacza i czytelnych piktogramów, trudno to jednak uznać za przełom.
Nest Labs Introduces World's First Learning Thermostat
Innowacja dotyczy czegoś innego – ten niepozorny sprzęt skrzętnie zapamiętuje wszelkie dokonywane przez użytkownika zmiany, rejestrując zarazem szereg innych czynników, jak ruch w otoczeniu, temperaturę czy wilgotność.
Opracowany na podstawie tych danych model zachowań i preferencji domowników pozwala następnie na automatyczne sterowanie temperaturą – komfort cieplny zostanie zapewniony bez dalszej ingerencji użytkowników.
Termostat bierze również pod uwagę warunki zewnętrzne, jak temperaturę, zachmurzenie czy nasłonecznienie, dopasowując swoją pracę do przewidywanych zmian warunków i temperatury.
Ten praktyczny gadżet został ponadto wyposażony w łącze Wi-Fi, które zapewnia dopływ danych z różnych sensorów, możliwość zaplanowania pracy na podstawie prognozy pogody czy sterowanie domową temperaturą za pomocą komputera.
Koszt urządzenia, wynoszący 249 dolarów, ma zwrócić się po pierwszym roku użytkowania. Zdaniem twórców, oszczędności wynikające z optymalnego zarządzania temperaturą wyniosą – w przypadku typowego rachunku za energię – 200 do 300 dolarów. Nest Learning Thermostat ma być dostępny w serwisie Best Buy w połowie listopada. Można go również zamówić na stronie producenta.
Źródło: Elektroda • Wired • Popular Science