Zastąpią węgiel trawą. Niemcy zaprojektowali specjalny piec

Zastąpią węgiel trawą. Niemcy zaprojektowali specjalny piec

Węgiel drzewny
Węgiel drzewny
Źródło zdjęć: © Pixabay
23.02.2023 14:05, aktualizacja: 24.10.2023 14:46

Dążąc do postaw ekologicznych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, warto szukać postaw nieoczywistych. Niemieccy naukowcy opracowali specjalny piec, dzięki któremu mieszkańcy Madagaskaru będą mogli zastąpić węgiel pelletem z traw.

Węgiel można zastąpić trawą, a efekt takiej zmiany może być korzystny zarówno dla portfeli, jak i dla środowiska naturalnego. Okazuje się, że z suszonej trawy da się wykonać wydajny pellet, który staje się idealnym zastępstwem dla węgla drzewnego na Madagaskarze.

Magazyn Biomasa przedstawił problem, z którym boryka się Madagaskar. Postępująca na wyspie deforestacja wynika z dwóch powodów - po pierwsze, mieszkańcy, wypalając drzewa, przygotowują pola uprawne, a po drugie, wycinają je w celu przetworzenia na węgiel drzewny. Surowiec ten jest wykorzystywany głównie do gotowania, a samo zjawisko jest szczególnie powszechne na południu wyspy.

Okazuje się, że proces likwidacji lasów da się w łatwy sposób ograniczyć. Wystarczy do tego celu wykorzystywać trawy, które zamiast wypalać, można przetworzyć na pellet i wykorzystywać jako biomasę.

Jak czytamy na stronie Magazynu Biomasa, proces produkcji granulatu na potrzeby gotowania jest prosty. Trawa po ścięciu poddawana jest suszeniu, a następnie szatkuje się ją i formuje w zbity pellet. Aby zoptymalizować wykorzystanie tego paliwa, pokuszono się o zrobienie kolejnego kroku, jakim jest opracowanie odpowiedniego pieca.

Mieszkańcy Madagaskaru przy wsparciu studentów z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dusseldorfie zaprojektowali piec do gotowania, który ma być zasilany pelletem pozyskiwanym z suszonych traw. Docelowo urządzenie to ma być powszechne dostępne na rynku.

To samo ma się stać z samym pelletem z suszonej trawy. Popularyzacja tego paliwa ma być też korzystna dla mieszkańców Madagaskaru - jego cena ma być o 35 proc. niższa od kosztu zakupu węgla drzewnego. Ponadto trawę, która będzie przetwarzana na pellet, można uprawiać w łatwy sposób.

Na wyspie otwarta została firma AJPER, która zajmie się dystrybucją i produkcją niewielkich pieców na pellet, a także samego opału. Podstawowym celem działalności przedsiębiorstwa jest dążenie do zrównoważenia madagaskarskiego środowiska. Co ciekawe, pieniądze, które posłużyły do rozwoju firmy, zebrano przez crowdfunding i od niemieckich darczyńców.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)