Zastąpią węgiel trawą. Niemcy zaprojektowali specjalny piec

Dążąc do postaw ekologicznych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, warto szukać postaw nieoczywistych. Niemieccy naukowcy opracowali specjalny piec, dzięki któremu mieszkańcy Madagaskaru będą mogli zastąpić węgiel pelletem z traw.

Węgiel drzewny
Węgiel drzewny
Źródło zdjęć: © Pixabay

Węgiel można zastąpić trawą, a efekt takiej zmiany może być korzystny zarówno dla portfeli, jak i dla środowiska naturalnego. Okazuje się, że z suszonej trawy da się wykonać wydajny pellet, który staje się idealnym zastępstwem dla węgla drzewnego na Madagaskarze.

Magazyn Biomasa przedstawił problem, z którym boryka się Madagaskar. Postępująca na wyspie deforestacja wynika z dwóch powodów - po pierwsze, mieszkańcy, wypalając drzewa, przygotowują pola uprawne, a po drugie, wycinają je w celu przetworzenia na węgiel drzewny. Surowiec ten jest wykorzystywany głównie do gotowania, a samo zjawisko jest szczególnie powszechne na południu wyspy.

Czy warto kupić telewizor Sharp Aquos EQ6?

Okazuje się, że proces likwidacji lasów da się w łatwy sposób ograniczyć. Wystarczy do tego celu wykorzystywać trawy, które zamiast wypalać, można przetworzyć na pellet i wykorzystywać jako biomasę.

Jak czytamy na stronie Magazynu Biomasa, proces produkcji granulatu na potrzeby gotowania jest prosty. Trawa po ścięciu poddawana jest suszeniu, a następnie szatkuje się ją i formuje w zbity pellet. Aby zoptymalizować wykorzystanie tego paliwa, pokuszono się o zrobienie kolejnego kroku, jakim jest opracowanie odpowiedniego pieca.

Mieszkańcy Madagaskaru przy wsparciu studentów z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dusseldorfie zaprojektowali piec do gotowania, który ma być zasilany pelletem pozyskiwanym z suszonych traw. Docelowo urządzenie to ma być powszechne dostępne na rynku.

To samo ma się stać z samym pelletem z suszonej trawy. Popularyzacja tego paliwa ma być też korzystna dla mieszkańców Madagaskaru - jego cena ma być o 35 proc. niższa od kosztu zakupu węgla drzewnego. Ponadto trawę, która będzie przetwarzana na pellet, można uprawiać w łatwy sposób.

Na wyspie otwarta została firma AJPER, która zajmie się dystrybucją i produkcją niewielkich pieców na pellet, a także samego opału. Podstawowym celem działalności przedsiębiorstwa jest dążenie do zrównoważenia madagaskarskiego środowiska. Co ciekawe, pieniądze, które posłużyły do rozwoju firmy, zebrano przez crowdfunding i od niemieckich darczyńców.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.