Zmarł twórca figurki Lego. Stoczył walkę z ciężką chorobą

W wieku 78 lat odszedł Jens Nygaard Knudsen, projektant jednej z najbardziej charakterystycznych figurek na świecie - ludzika Lego. Przykrą wiadomość przekazał jego były kolega z pracy.

W wieku 78 lat zmarł Jens Nygaard Knudsen. Był twórcą ludzika Lego
W wieku 78 lat zmarł Jens Nygaard Knudsen. Był twórcą ludzika Lego
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Skorupka

24.02.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:40

To niezwykle smutna wiadomość dla wszystkich miłośników popularnych duńskich klocków. W ubiegłą środę 19 lutego odszedł twórca ludzika Lego, Jens Nygaard Knudsen. Mężczyzna zmarł w hospicjum Anker Fjord pod małym miasteczkiem Hvide Sande, w wieku 78 lat. Projektant jednej z najbardziej legendarnych figurek na świecie zmagał się z nieuleczalną chorobą ALS, czyli stwardnieniem zanikowym bocznym.

  • Jego wyobraźnia była fantastyczna. Gdy organizowaliśmy burzę mózgów, w jego przypadku był to raczej huragan. Miał pomysł za pomysłem - wspomina swojego kolegę Niels Milan Pedersen. To właśnie on poinformował o śmierci projektanta.

Mężczyzna pracował dla Lego w latach 1968-2000. To właśnie on dał żółtej figurce ręce i nogi, tworząc ludzika, który do dziś jest jedną z największych ikon rynku zabawek w historii.

  • Był człowiekiem pomysłów. Ludzik Lego został stworzony po to, aby w domach było życie - mówi żona zmarłego, Marianne Nygaard Knudsen.

Masowa produkcja kultowych ludzików ruszyła w 1978 roku. Minifigurki pod względem konstrukcyjnym nie zostały zmienione po dzisiejsze czasy. Składają się z sześciu elementów: ruchomych nóg z biodrami, tułowia, rąk, dłoni, głowy oraz włosów lub nakrycia jak np. kapelusz czy kask.

Oprócz ludzików Nygaard Knudsen był odpowiedzialny za opracowanie niektórych klasycznych motywów Lego, jak kosmos czy piraci.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.