Zmiana czasu na zimowy. To najdłuższa niedziela w roku

Pod koniec października czeka nas dzień, który wyróżnia się na tle reszty roku. Właśnie wtedy doświadczymy najdłuższej doby w całym roku. Dlaczego? Ponieważ tego dnia następuje coroczna zmiana czasu z letniego na zimowy.

Zmiana czasu na zimowy będzie mieć miejsce 27 października
Zmiana czasu na zimowy będzie mieć miejsce 27 października
Źródło zdjęć: © Getty Images | SIAATH

22.10.2024 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana czasu na zimowy to coroczny rytuał, który przypomina nam o nadejściu krótszych dni i dłuższych nocy. W ostatni weekend października zegarki cofamy o godzinę, co sprawia, że mamy przed sobą najdłuższą niedzielę w roku. Dla jednych to okazja do dłuższego snu, dla innych niepotrzebna komplikacja codziennych obowiązków. Niezależnie od opinii, zmiana czasu wpływa na nasz rytm dnia, a jej historia i zasadność budzą coraz więcej pytań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana czasu na zimowy w 2024 r.

W 2024 roku zmiana ta przypada na 27 października. Tego dnia, będącego ostatnią niedzielą miesiąca, o godzinie 3:00 nad ranem powinniśmy cofnąć wskazówki zegarów o godzinę do tyłu. Zasady dotyczące czasu zimowego wymagają, by zegary ponownie pokazały godzinę 2:00.

Kiedyś cofaliśmy tylko zegarki, a teraz?

A co ze wszystkimi zegarami, które nas otaczają? To zależy, czy są podłączone do internetu. Urządzenia, takie jak komputery, telefony komórkowe i smartwatche, dzięki połączeniu z siecią, automatycznie zaktualizują czas w czasie rzeczywistym.

Podobnie zachowają się urządzenia elektryczne, które zarządzają oświetleniem, ogrzewaniem, asystentami głosowymi oraz sprzętem AGD i RTV, jeśli są połączone z siecią. W przypadku tych urządzeń zmiana czasu powinna przebiec bez zakłóceń.

Niestety, nie wszystkie sprzęty same dostosują się do nowego czasu. Zegarki mechaniczne oraz elektroniczne, które nie mają dostępu do internetu, będą wymagały ręcznego przestawienia. Warto szczególnie uważać na sprzęty AGD - wskazania czasu na lodówkach i piecykach łatwo mogą wprowadzić w błąd, więc warto je zaktualizować, by uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przejściem na czas zimowy.

Konsekwencje zmiany czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy wpływa znacząco na nasze codzienne życie. Ostatnia niedziela października niesie ze sobą zmianę czasu urzędowego, co ma wiele praktycznych konsekwencji. Nieprzestrzeganie tej zmiany może skutkować zamieszaniem w środkach transportu publicznego, logistyce kurierskiej i innych dziedzinach życia, które są uzależnione od precyzyjnego określenia czasu.

Często mówi się o dłuższych nocach i możliwości dłuższego snu. To mit. Faktycznie, 27 października przypada najdłuższa doba roku - trwa ona 25 godzin. To, czy dodatkową godzinę przeznaczymy na sen, zależy od nas. Noc z soboty na niedzielę nie jest o godzinę dłuższa, jak sugerują niektóre opinie.

Złudzenie dłuższej nocy i krótszego dnia

Przez kilka tygodni zauważymy jeszcze coraz dłuższe noce i krótsze dni. Odpowiada za to położenie Ziemi w stosunku do Słońca. W Polsce, leżącej na półkuli północnej, w tym czasie roku otrzymujemy mniej światła słonecznego. Przełomowym momentem będzie 22 grudnia, dzień przesilenia zimowego, po którym dni zaczną się stopniowo wydłużać aż do przesilenia letniego.

Zimowa zmiana czasu powoduje, że można mieć wrażenie krótszego dnia i dłuższej nocy. W niedzielny poranek 27 października, o godzinie 7:00, będzie jaśniej niż dzień wcześniej. Z kolei zmierzch zapadnie wcześniej, choć całkowita długość nocy wzrośnie tylko o kilka minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.