Zmieniaj przerzutki za pomocą myśli

Wyćwiczony rowerzysta zmienia przerzutki praktycznie intuicyjnie, ale osoby mniej doświadczone mają z tym problem. A gdyby tak wystarczyło pomyśleć, żeby przełożyć łańcuch?

Fot. Flickr.com/Guerrilla Futures | Jason Tester/Lic. CC
Fot. Flickr.com/Guerrilla Futures | Jason Tester/Lic. CC
Grzegorz Nowak

Wyćwiczony rowerzysta zmienia przerzutki praktycznie intuicyjnie, ale osoby mniej doświadczone mają z tym problem. A gdyby tak wystarczyło pomyśleć, żeby przełożyć łańcuch?

Pomysłów na ciekawy sprzęt do rowerów widzieliśmy już wiele. Zapewne pamiętacie o koncepcie zabezpieczającym rower przed kradzieżą albo przenośnej pralni w sam raz na wycieczkę. Teraz czas na coś wprost z filmów i książek SF.

Firma Parlee Cycles pracuje nad konceptem roweru zrobionego z włókien węglowych, którego przerzutki będą zmieniane za pomocą myśli. Projekt jest opracowywany w ramach Toyota Prius Projects i ma wykorzystywać hełm wyposażony w neurotransmitery, które będą odczytywać fale mózgowe rowerzysty. Sygnał będzie bezprzewodowo wysyłany do przerzutek, a zmienią się automatycznie.

Oczywiście to koncept, więc jeszcze wiele pracy przed producentem. Nie udało się jeszcze stworzyć odpowiedniego przekaźnika fal mózgowych - na razie przerzutki zmieniane są zdalnie za pomocą smartfonu.

Choć pomysł jest ciekawy i z pewnością zainteresuje entuzjastów technologii przyszłości, jest raczej mało praktyczny. Gdyby tak myślami sterować kierownicą i czuwać nad równowagą roweru - wtedy moglibyśmy mówić o przełomie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.