Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Tyle kosztuje cię to rocznie
Obecnie prawie każdy posiada smartfon, co oznacza, że korzysta także z ładowarki. W wielu przypadkach pozostaje ona jednak cały czas podłączona do gniazdka elektrycznego, nawet gdy urządzenie nie jest ładowane. Polski TikToker postanowił sprawdzić, ile taka praktyka kosztuje nas rocznie.
04.06.2024 | aktual.: 27.09.2024 09:28
Współczesne smartfony coraz częściej wymagają codziennego ładowania. Co za tym idzie, widzimy coraz mniej sensu w każdorazowym odłączaniu zasilacza od kontaktu. Dodatkowo, w zależności od liczby domowników i posiadanych urządzeń elektronicznych, w naszych domach znajduje się więcej niż jedna ładowarka, która może pozostawać na stałe podłączona do gniazdka. Ile rocznie może kosztować nas taka praktyka?
Znany bloger Dawid Kosiński, aktywnie działający na TikToku, postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania: ile tak naprawdę kosztuje pozostawianie ładowarki na stałe w kontakcie oraz czy warto ją odłączać po naładowaniu baterii smartfona? W swoim eksperymencie użył 90-watowej ładowarki do szybkiego ładowania oraz miernika zużycia energii.
Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo
– Ostatnio widziałem film na TikToku, w którym twierdzono, że ładowarka podłączona do prądu, gdy nie jest używana, nie pobiera energii, ale to nie do końca prawda – wyjaśnia Kosiński. – Oczywiście najprostsze, 5- albo 10-watowe ładowarki zużywają niezwykle małe ilości energii, ale dziś mam do czynienia z 90-watową ładowarką do szybkiego ładowania smartfona – dodaje bloger.
Wyniki eksperymentu Kosińskiego zaskakują, choć nie są one dramatyczne. Okazuje się bowiem, że ładowarka podłączona bez przerwy do gniazdka generuje koszt wynoszący około 1,7 grosza na dobę. W skali miesiąca to już około 51 groszy, natomiast w ciągu roku całkowity koszt opisywanej praktyki to już 6 złotych i 19 groszy. Pozornie niedużo, ale gdy przemnożymy ten koszt przez kilka ładowarek zostawianych w kontakcie przez innych domowników, kwoty mogą iść w dziesiątki złotych. Nie należy zapominać także o kosztach środowiskowych - energia pobierana przez ładowarki najczęściej nie pochodzi bowiem ze zrównoważonych źródeł.