Zużywa najwięcej prądu w domu. Wynik cię zaskoczy

Zużywa najwięcej prądu w domu. Wynik cię zaskoczy

prąd, energia, licznik, energetyka
prąd, energia, licznik, energetyka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Proxima Studio - stock.adobe.com
oprac. RSZ
09.09.2023 15:20, aktualizacja: 17.01.2024 19:38

Wielu z nas korzysta na co dzień z różnego rodzaju urządzeń domowych, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą one wpływać na wysokość naszych rachunków za prąd. Wiele z tych sprzętów zużywa znaczne ilości energii, a my często nie mamy pojęcia, które z nich są najbardziej energochłonne. Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu zaskakująca.

Aby skutecznie radzić sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej, warto zdobyć wiedzę na temat tego, które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Mając taką świadomość, można wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie - na obniżenie kwot na naszych rachunkach za prąd.

Które urządzenie jest najbardziej prądożerne w twoim domu?

W ramach Ogólnopolskiego EkoTestu Wirtualnej Polski, jedno z pytań dotyczyło urządzeń, które zużywają najwięcej energii elektrycznej. Uczestnicy ankiety mieli do wyboru trzy sprzęty: suszarkę do prania, zmywarkę i kuchenkę indukcyjną. Większość osób, które wzięły udział w badaniu, wskazała niepoprawną odpowiedź, co potwierdza, że nie przywiązujemy wystarczającej uwagi do kwestii energochłonności naszych urządzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A jednak złodziej prądu w domu

Ponad połowa, a dokładnie 55 proc. ankietowanych, wskazała suszarkę do prania jako urządzenie, które zużywa najwięcej energii podczas jednej godziny pracy. Ta odpowiedź była tym częściej wybierana, im starsze były osoby biorące udział w badaniu. W grupie wiekowej od 15 do 24 lat, suszarkę jako najbardziej energochłonne urządzenie wskazało 48 proc. badanych, natomiast w grupie 55+ - aż 60 proc.

Jednakże, okazuje się, że to kuchenka indukcyjna zużywa najwięcej energii podczas jednej godziny pracy. Tę odpowiedź wskazało 35 proc. ankietowanych. Częściej była ona wybierana przez mężczyzn (43 proc.) niż przez kobiety (32 proc.).

Bezapelacyjny lider rankingu

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), płyta indukcyjna zużywa w ciągu roku prawie trzy razy więcej prądu niż lodówka i ponad pięć razy więcej niż pralka.

Jest to średnia wartość, a rzeczywiste zużycie energii może różnić się w zależności od naszych nawyków i stylu życia. Osoby, które uwielbiają gotować, z pewnością zużyją więcej prądu, natomiast ci, którzy preferują jedzenie w restauracjach, będą mieli zdecydowanie niższe rachunki za prąd.

Tylko 10 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało, że najwięcej energii w ciągu godziny zużywa zmywarka. Niestety, również ta odpowiedź okazała się nieprawidłowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)