Zużywają mnóstwo prądu. Dlatego zbudują własną elektrownię atomową

Rozwój sztucznej inteligencji i innych nowych technologii wymaga dużej mocy obliczeniowej. To stawia przed firmami z sektora technologicznego wyzwanie, jakim jest dostarczenie wystarczającej ilości prądu do utrzymania infrastruktury. Właśnie dlatego Microsoft zbuduje własną elektrownię jądrową.

Microsoft - logo.
Microsoft - logo.
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Norbert Garbarek

26.09.2023 | aktual.: 17.01.2024 19:22

Portal CNBC informuje o pojawieniu się ogłoszenia o pracę w firmie Microsoft. Gigant z Redmond poszukuje eksperta w dziedzinie technologii nuklearnej, który obejmie menedżerskie stanowisko (Principal Program Manager Nuclear Technology). Przedsiębiorstwo zamierza zainwestować w rozwój małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) i mikroreaktorów, które mają być przeznaczone do zasilania kolejnych obiektów Microsoft.

Microsoft szuka pracownika. Ma pomóc w rozwoju technologii jądrowej

Małe reaktory modułowe (SMR) to w istocie reaktory o mocy sięgającej 300 MW, czyli ok. 30 proc. mocy osiąganej przez tradycyjne reaktory jądrowe. Ich zaletą jest fakt, że mogą być transportowane do miejsca docelowej instalacji w niewielkich modułach. To nie dość, że pozwala obniżyć koszty wybudowania elektrowni jądrowej, dodatkowo skraca czas budowy.

Umieszczane na głębokości ok. 30 m reaktory SMR nie emitują gazów cieplarnianych i nie zanieczyszczają powietrza. Ponadto stanowią niezależne źródło energii i wykorzystują paliwo o niskiej zawartości izotopu U-235. To również konkstrukcje, w których przez kilka lat nie trzeba uzupełniać paliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Elektrownie oparte o SMR miałyby być wykorzystane przez Microsoft do zapewnienia energii niezbędnej do utrzymania centrów obliczeniowych i danych (wykorzystywanych m.in. w Microsoft Cloud). Rolą zatrudnionego menedżera będzie wybór partnerów technologicznych w procesie budowy elektrowni atomowej oraz prowadzenie odpowiednich prac badawczych związanych z technologią jądrową.

Ogłoszenie o pracę w Microsoft - stanowisko dla specjalisty ds. technologii jądrowej.
Ogłoszenie o pracę w Microsoft - stanowisko dla specjalisty ds. technologii jądrowej.© Microsoft

Gigant wymaga od kandydatów przynajmniej szcześcioletniego doświadczenia w przemyśle nuklearnym i trzech lat doświadczenia w zarządzaniu projektami. W ogłoszeniu nie pojawiła się konkretna pensja, na którą może liczyć potencjalny pracownik, ale Microsoft zaznacza, że w rejonie San Francisco i Nowym Jorku typowa płaca na tym stanowisku wynosi od ok. 173 tys. dolarów do ok. 282 tys. dolarów rocznie (do ok. 102 tys. zł miesięcznie).

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

newsmicrosoftelektrownia jądrowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.