„Życie bez kluczy”. Jak działa inteligentny dom w wykonaniu Intela?

Konferencja Research at Intel to okazja do zaprezentowania projektów badawczych, które w niedalekiej przyszłości mogą wyznaczać kierunki rozwoju różnych technologii. Podczas tegorocznej, 10. konferencji Intel zaprezentował m.in. projekt „Życie bez kluczy”.

„Życie bez kluczy” - interesujący projekt badawczy Intela
„Życie bez kluczy” - interesujący projekt badawczy Intela
Łukasz Michalik

02.08.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konferencja Research at Intel to okazja do zaprezentowania projektów badawczych, które w niedalekiej przyszłości mogą wyznaczać kierunki rozwoju różnych technologii. Podczas tegorocznej, 10. konferencji Intel zaprezentował m.in. projekt „Życie bez kluczy”.

Rozwiązania, dzięki którym nie musimy nosić przy sobie tradycyjnych kluczy, nie są niczym nowym – w różnym zakresie możliwość zapewniają chipy RFID czy skanery linii papilarnych albo tęczówek. Projekt Intela sięga jednak znacznie dalej – sama identyfikacja konkretnej osoby, skutkująca np. otwarciem drzwi do domu, jest jedynie początkiem.

Plan Intela zakłada powstanie systemu będącego rozwinięciem współczesnej idei inteligentnego domu. Budynek i umieszczone w nim urządzenia dzięki sieci czujników mają rozpoznać właściciela domu lub osoby upoważnione do wejścia. Poszczególne osoby mają być identyfikowane również wewnątrz, gdy np. zbliżą się do różnych urządzeń. Prezentację systemu możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Sensem systemu jest połączenie wielu czujników w jedną całość. Jako przykład Intel przedstawia sytuację, w której właściciel domu wyszedł z niego i idzie w kierunku garażu, co skutkuje otwarciem jego drzwi i uruchomieniem silnika samochodu.

Czujniki wykrywające obecność czy kierunek ruchu domowników nie są niczym nowym. Dużo większym problemem jest opracowanie rozwiązań zapewniających nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Niestety, Intel nie informuje, kiedy opracowywane przez niego rozwiązania pojawią się na rynku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.