Żywotność paneli fotowoltaicznych. Ekspert mówi wprost

Żywotność paneli fotowoltaicznych. Ekspert mówi wprost

fotowoltaika
fotowoltaika
Źródło zdjęć: © Pixabay
05.02.2024 15:36

Trwałość paneli słonecznych jest jednym z decydujących czynników przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w tę formę energii. Szybkość, z jaką moduły tracą na swojej wydajności, bezpośrednio wpływa na rentowność inwestycji w fotowoltaikę. Badania wskazują na proces starzenia się tej technologii.

Zjawisko utraty sprawności przez moduły fotowoltaiczne jest dobrze znane ich producentom. Zapewniają oni gwarancje nie tylko na sprzęt, ale również na poziom wydajności, który urządzenia te osiągną po upływie pewnego okresu. Jest jednak jasne, że szybkość degradacji zależy od warunków, w jakich system pracuje.

Dziennikarze portalu gramwzielone.pl rozmawiali z Piotrem Olczakiem z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN na temat procesu starzenia fotowoltaiki. Ekspert podkreślił, że w warunkach klimatycznych Polski panele powinny funkcjonować do około 30 lat, przy czym ich efektywność energetyczna będzie stopniowo maleć.

  • "Z upływem 20 lat eksploatacji wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce może obniżyć się o 5 do 15 proc. To oznacza, że średnia wydajność paneli PV spadnie z 1000 kWh na 1 kWp mocy zainstalowanej w pierwszym roku do 900 kWh w dwudziestym roku działania, zakładając niezmienność warunków pogodowych, co w praktyce jest mało prawdopodobne" - wyjaśnia Piotr Olczak.

Ekspert zwraca uwagę, że na starzenie się i efektywność energetyczną paneli fotowoltaicznych wpływają warunki pogodowe, zwłaszcza ekstremalne temperatury. Istotny jest również sposób chłodzenia pasywnego paneli oraz wilgotność otoczenia.

  • "Porównując klimat Polski z innymi rejonami, warte podkreślenia jest, że panele PV degradują szybciej w środowisku morskim (ze względu na korozję) oraz pustynnym niż w warunkach charakterystycznych dla naszego kraju" - dodaje Olczak.

Metoda montażu paneli również ma wpływ na ich degradację, wpływając na efektywność chłodzenia pasywnego oraz akumulację zabrudzeń. Piotr Olczak zauważa, że wpływ degradacji zmniejsza się z wiekiem paneli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piotr Olczak przeprowadził analizę procesu starzenia się systemów fotowoltaicznych w latach 2005-2021. Wyniki pokazują, że przez 15 lat wydajność fotowoltaiki obniżała się o 0,12 do 0,2 proc. rocznie, co jest stosunkowo niewielkim spadkiem. Ekspert podkreśla również, że w 80% badanych systemów zanotowano awarie inwerterów, co wpływa na opłacalność inwestycji, szczególnie jeśli właściciel nie zauważy szybko, że system przestał działać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)