10 najbardziej niezwykłych mostów świata

10 najbardziej niezwykłych mostów świata

10 najbardziej niezwykłych mostów świata
Marta Wawrzyn
09.10.2013 11:00

Piękne, niezwykłe, malowniczo położone, a czasem po prostu dziwaczne. Prezentujemy 10 architektonicznych cudów, dzięki którym ludzie mogą przedostać się z jednego brzegu na drugi – wśród nich most zwijany jak gąsienica, most LEGO, zatopiony most, most z diabelskim młynem.

Most nad Murą, Austria

Tę niezwykłą konstrukcję, którą możecie zobaczyć w Grazu, otwarto w 2003 roku – kiedy austriackie miasto było kulturalną stolicą Europy – a jej autorem jest Vito Acconci z Nowego Jorku. To most z wyspą, na której znajduje się bar, kawiarnia, teatr na świeżym powietrzu, miejsce do opalania i parę innych atrakcji. Wieczorami most jest podświetlany i wygląda niemalże baśniowo.

Fot. Flickr/ thisisbossi/Lic. CC by
Fot. Flickr/ thisisbossi/Lic. CC by

Most Octávio Frias de Oliveira, Brazylia  

Otwarty w 2008 roku most w Sao Paulo na rzece Pinheiros w kształcie ogromnej litery X kosztował Brazylię majątek. Ale trzeba przyznać, że robi wrażenie, zwłaszcza nocą. Most ma dwa poziomy jezdni połączone ze sobą tylko jednym masztem.

Obraz

Most LEGO, Niemcy

Most z klocków LEGO w miejscowości Wuppertal w Niemczech do dużych nie należy, ale i tak zwraca uwagę. Zwłaszcza tych, którzy przejeżdżają pod nim. Pomysłodawcą jest artysta uliczny Megx, który w to kolorowe cudeńko przekształcił całkiem zwyczajny most kolejowy.

Fot. Wikimedia Commons/Morty
Fot. Wikimedia Commons/Morty

Most nad Sundem, łączący Danię ze Szwecją

Najdłuższy most graniczny świata, który stał się bohaterem słynnego skandynawskiego serialu "Most nad Sundem" (obecnie jest emitowany drugi sezon, można też oglądać amerykańską wersję, "The Bridge"). Otwarto go w 2000 roku, a wrażenie robi nie tylko tym, że jest bardzo długi (7845 m), ale też malowniczo położony.

Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Rolling Bridge, Wielka Brytania

Niewielki most, który składa się z ośmiu segmentów i rozwija się jak gąsienica, został stworzony przez firmę architektoniczną Heatherwick Studio w 2004 roku. Dzięki niemu ludzie mogą przekroczyć Grand Union Canal w Londynie, a kiedy zostaje zwinięty, kanałem mogą przepłynąć statki.

Fot. heatherwick.com
Fot. heatherwick.com

Slauerhoffbrug, Holandia

Ten nietypowo wyglądający samochodowy most zwodzony, który powstał w 2000 roku, znajduje się na rzece Harlinger Vaar w Leeuwarden w Holandii. Unosi się tylko w jedną stronę, w związku z czym można go bardzo szybko podnieść i przepuścić statki.

Fot. Wikimedia Commons/Hindrik
Fot. Wikimedia Commons/Hindrik

Henderson Waves, Singapur

Most dla pieszych w Singapurze w kształcie fal największe wrażenie robi wieczorem, kiedy zostaje podświetlony. Łączy ze sobą dwa parki, nic więc dziwnego, że jest miejscem spacerów zakochanych. I oczywiście turystów, którzy takiej okazji przepuścić nie mogą.

Fot. Flickr/Schristia/Lic. CC by
Fot. Flickr/Schristia/Lic. CC by

Zatopiony most, Holandia

Niewielki most, który znajduje się na terenie zabytkowego fortu w Halsteren, tym różni się od innych, że mieści się nie nad wodą, tylko pod wodą. Nie jest w ogóle widoczny z daleka, dzięki czemu nie psuje krajobrazu, a kiedy się nim przechodzi, można dosłownie dotknąć wody. Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/sunken01407468.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/10/sunken02407468.jpg)

Tianjin Eye, Chiny

Szalone połączenie mostu z diabelskim młynem, które zbudowano w 2007 roku na rzece Haihe. Konstrukcja ma ok. 120 metrów wysokości. Diabelski młyn składa się z 48 wagoników, z których każdy mieści ośmiu pasażerów. Przejażdżka trwa 30 minut.

Fot. Flickr/ David Hulme/Lic. CC by
Fot. Flickr/ David Hulme/Lic. CC by

Most na Langkawi, Malezja

I jeszcze jedna kładka dla pieszych, również położona w Azji. Wiszący na wysokości 700 m n.p.m. most został ukończony w 2004 roku i stanowi jedną z atrakcji turystycznych archipelagu Langkawi. To jeden z najpiękniej położonych tarasów widokowych świata, z którego można podziwiać panoramę Morza Andamańskiego i wyspy należące do sąsiedniej Tajlandii. Całą konstrukcję podtrzymuje tylko jeden filar. Szerokość tego mostu to zaledwie 1,8 m.

Fot. Flickr/ dmytrok/Lic. CC by-nd)
Fot. Flickr/ dmytrok/Lic. CC by-nd)
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)