Sztuczna inteligencja groźniejsza od bomby atomowej! – ostrzega Elon Musk. Dlaczego?

Do czego prowadzi rozwój sztucznej inteligencji? Popkulturowa odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – znamy ją choćby z Terminatora czy Matriksa. Okazuje się jednak, że coraz więcej sceptycyzmu słychać także ze strony osób, związanych z nauką i rozwojem technologii. Do grona krytyków AI dołączył niedawno Elon Musk.

Elon Musk

Elon Musk

Sztuczna inteligencja: strach czy nadzieja?

Kilka miesięcy temu pisałem o ostrzeżeniach, wygłaszanych przez Stephena Hawkinga. Światowej sławy fizyk ostrzegał nie tylko przed nieuchronną zagładą naszej planety, ale również przed niebezpieczeństwem, związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. Okazuje się, że nie jest w swoich obawach osamotniony.

Swoimi wątpliwościami podzielił się niedawno również Elon Musk. Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać. Darujmy sobie w tym miejscu porównania do Tony’ego Starka i skupmy się na konkretach: to milioner, wizjoner, założyciel firmy kosmicznej SpaceX, współzałożyciel Tesli i PayPala, a do tego pomysłodawca superszybkiego systemu komunikacyjnego Hyperloop.

Trudno o bardziej wiarygodnego reprezentanta świata nowoczesnych technologii, jednak Musk nie traktuje ich bezkrytycznie. Poza ostrzeżeniem porównującym AI do broni atomowej wyraził niedawno na Twitterze interesującą myśl:

Mam nadzieję, że nie jesteśmy jedynie biologicznym bootloaderem dla cyfrowej superinteligencji. Niestety, wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne.

Technologiczna osobliwość

Co o tym sądzicie? Jak dla mnie to nieco przerażające – na nic rewolucja paleolityczna, pierwsze miasta, rozwój cywilizacji, starożytny Rzym, Mieszko I, bitwa pod Grunwaldem i polski łazik kosmiczny Hyperion. To wszystko, co zbudowaliśmy i osiągnęliśmy jako ludzkość i tak jest bez znaczenia i stanowi jedynie skromną zapowiedź tego, co dopiero nadejdzie.

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Warto przy tym zauważyć, że podobne ostrzeżenia od dziesięcioleci wygłasza wielu naukowców i futurologów. Co więcej, powstało nawet określenie technologiczna osobliwość, oznaczające punkt w rozwoju naszej cywilizacji, po przekroczeniu którego postęp technologiczny, napędzany przez coraz doskonalszą sztuczną inteligencję, stanie się lawinowy, przekraczając wszelkie wyobrażenia ludzi na ten temat.

Czy Musk ma rację? Byłoby dobrze, gdyby jej nie miał i ostrzeżenia były mocno na wyrost. I za kilkadziesiąt lat – wspominając obawy przed AI – wszyscy będziemy się śmiać z ostrzeżeń i czarnych scenariuszy z początku XXI wieku. Mam nadzieję, że tak będzie. Oby.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów VentureBeat, The Verge i Mashable.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ile waży miliard samochodów? Świetna animacja objaśnia skalę współczesnej motoryzacji Paczka czipsów jako narzędzie inwigilacji. Wystarczy sfilmować mikrodrgania Fascynująca animacja pokazuje, jak przez wieki przemieszczali się ludzie Projekt Perlan – szybowiec poleci wyżej od samolotów. Osiągnie pułap 30 tys. metrów! Korekcyjny ekran zamiast okularów. Telewizor dopasuje się do wady wzroku Rozmowa kwalifikacyjna z awatarem? To nie SF, tylko zalecenie tajnych służb! Darmowa energia? Zamiast wyrzucać jedzenie, supermarket przerabia je na prąd Jak zmieni się Ziemia po konflikcie nuklearnym? Intrygujące wyniki symulacji Dwa dodatkowe palce dla ludzkiej dłoni. Robotyka przekracza bariery ewolucji Nigeryjski szwindel jest starszy niż Internet. Jak wykorzystali go oszuści w 1898 roku? Nadchodzą bioroboty. Zbudowano maszynę z żywej tkanki I ty możesz zostać królikiem doświadczalnym. Facebook robił testy psychologiczne na użytkownikach Nauka dogoniła "Matriksa" - człowiek jest źródłem energii dla wszczepionej w ciało elektroniki Neuromost, czyli cud nauki w praktyce: sztuczne połączenia nerwowe już działają! Projekt Albert: tragiczny los pierwszych astronautów. Zapomniani pasażerowie rakiet V2 Test Turinga z punktu widzenia psa i Rain Mana, czyli kolejna sensacja z niczego Od oglądania porno kurczy się mózg? Naukowcy właśnie to zbadali