Palaczbot - mechaniczny palacz papierosów

Jakkolwiek śmiesznie to nie brzmi, w powstaniu robota palącego papierosy nie ma żadnej kpiny. Palaczbot powstał, aby pomóc badać przyczyny złego wpływu palenia papierosów na człowieka.

papieros
papieros
Henryk Tur

20.07.2010 14:00

Jakkolwiek śmiesznie to nie brzmi, w powstaniu robota palącego papierosy nie ma żadnej kpiny. Palaczbot powstał, aby pomóc badać przyczyny złego wpływu palenia papierosów na człowieka.

[url=http://gadzetomania.pl/21460,flobi-sztuczna-glowa-ktora-wyraza-emocje]Sztuczna głowa wyraża emocje

[/url]Symulator ten jest efektem współpracy, którą prowadzi Politechnika Łódzka ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Prace nad nim trwały ponad rok. Palaczbot jest w pełni automatyczny, zaś program wprowadza się przy pomocy komputera. Papierosy są umieszczane w obrotowej tarczy napędzanej silnikiem elektrycznym. Zapalenie papierosa następuje poprzez dosunięcie do niego rozgrzanej zapalniczki samochodowej. Ruch tego samego zespołu w przeciwną stronę powoduje wypchnięcie wypalonego już papierosa. Zaciąganie się - czyli generowanie podciśnienia niezbędnego w trakcie procesu palenia - realizowane jest za pomocą... strzykawki napędzanej silnikiem krokowym. Wykorzystanie odpowiedniego sterownika do nadzorowania tego podzespołu umożliwia zmianę objętości i szybkości "zaciągania" w funkcji czasu.

Substancje powstałe podczas procesu spalania osiadają na specjalnych filtrach, które wyjmowane są i poddawane dokładnej analizie chemicznej. Natomiast specjalny, ruchomy komin odprowadza dym bierny. Całość procesu nadzoruje sterownik PLC. Za powstanie urządzenia odpowiadają studenci wydziału mechanicznego Politechniki Łódzkiej - Jakub Lisowski, Adrian Orłowski, Błażej Tarka i Przemysław Gilczewski. Ciekawe, czy powstanie kiedyś robot pijący alkohol...?

Źródło: www.pap.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.