11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne

Pierwszy model PlayStation miał wielu konkurentów, o których po dwudziestu latach mało kto pamięta. Mówią Wam coś nazwy Philips CD-i, PC-FX, Casio Loopy czy FM Towns Marty? Poznajcie zapomniane konsole lat 90.!

Ten artykuł ma 11 stron:

Lata 90. były czasem, gdy walkę o konsolowy rynek toczyły największe koncerny elektroniczne świata. Głównymi rozgrywającymi były firmy z Japonii, a trafiające w tamtym czasie na rynek konsole określane są mianem piątej generacji. Łączy je zazwyczaj 32-bitowa architektura, obsługa napędu CD-ROM i optymalizacja pod kątem grafiki 3D, choć od tej reguły bywają wyjątki. Jakie konsole zostały pokonane przez PlayStation?

Philips CD-i

To pierwsza, a zarazem jedyna konsola w tym zestawieniu, zaliczana do czwartej generacji. Znalazła się tu nie bez przyczyny – choć pod względem mocy obliczeniowej zdecydowanie odbiegała od późniejszych o kilka lat konkurentów, to oferowała niezwykłe – jak na tamte lata – możliwości.

Philips CD-i nie był typową konsolą – to raczej tańszy od peceta, uniwersalny odtwarzacz multimedialny, którego jedną z funkcji były również gry. Poza tytułami takimi, jak Hotel Mario, Dragon's Lair czy Legend of Zelda, CD-i oferował interaktywne wersje telewizyjnych teleturniejów, czy obsługę zapomnianego formatu audio CD-i, dzięki któremu użytkownik mógł dopasowywać nagranie z CD do własnych preferencji.

W kolejnych latach opracowano dla niego modem, dzięki czemu CD-i pozwalał na obsługę poczty internetowej, a nawet na robienie zakupów online. Rozwój sprzętu zakończono w 1998 roku, po sprzedaniu około miliona egzemplarzy. Projekt CD-i przyniósł Philipsowi w sumie około miliarda dolarów strat i spowodował wycofanie się firmy z rynku gier wideo.

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem Tak trafia rakieta NSM! Ten sprzęt broni polskiego wybrzeża Połącz drukarkę ze smartfonem - printWiFi sprawi, że drukowanie będzie wygodniejsze Drony opanują Polskę? Już to robią - przyszłość jest teraz!

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot