Stare kopalnie dostaną nowe życie. Energetyczna rewolucja z piaskiem

Grupa badaczy z Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemów Stosowanych (IIASA) zaprezentowała innowacyjną metodę przechowywania energii, znaną jako Underground Gravity Energy Storage (UGES). Technologia ta polega na wykorzystaniu porzuconych, podziemnych kopalni oraz piasku, co stanowi interesującą alternatywę dla innych, mniej ekonomicznych metod magazynowania energii.

Jak stare kopalnie mogą stać się magazynem energii?
Jak stare kopalnie mogą stać się magazynem energii?
Źródło zdjęć: © Getty Images | powerofforever

W czasopiśmie naukowym "Energies" naukowcy opisali swoje osiągnięcie. Wyjaśnili, że Underground Gravity Energy Storage (UGES) to efektywne rozwiązanie dla długoterminowego przechowywania energii, bazujące na transporcie piasku w nieużytkowanych kopalniach podziemnych. Jak podaje serwis TechXplore, takich miejsc na świecie są miliony, a co ważne, mają one już podstawową infrastrukturę i są podłączone do sieci elektroenergetycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Stare kopalnie a magazynowanie energii

Dzięki temu nie trzeba rozpoczynać wszystkiego od zera, co skraca czas realizacji projektu, a także obniża koszty i ułatwia wdrożenie. Do wdrożenia Underground Gravity Energy Storage konieczne są głównie silniki lub generatory u szczytu i podstawy magazynów do przechowywania piasku oraz sprzęt górniczy. Wielkość kopalni, a także szerokość i głębokość szybu mają duże znaczenie. Im są one większe, tym więcej energii można wygenerować i zmagazynować.

Według TechXplore, UGES umożliwia produkcję energii, gdy ceny są wysokie, oraz jej przechowywanie, gdy ceny spadają. Proces polega na podnoszeniu i opuszczaniu piasku w kopalni. Podczas opuszczania piasku energia potencjalna przekształca się w energię elektryczną poprzez hamowanie regeneracyjne (odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania i zamiana jej na energię elektryczną zamiast cieplnej).

Jak działa podziemny magazyn energii?

Gdy energia staje się zbędna, piasek jest transportowany do górnego magazynu za pomocą silników elektrycznych, aby czekać na ponowne użycie. Co istotne, w technice UGES piasek jest nośnikiem energii, co powoduje, że "energia nie jest tracona w wyniku samorozładowania," co umożliwia przechowywanie energii przez długi czas, od tygodni do kilku lat, jak zauważa TechXplore.

Serwis dodaje, że koszty inwestycyjne UGES wynoszą około 1 do 10 USD/kWh, a koszty mocy około 2 USD/kW, a jej globalny potencjał oceniany jest na - 7 do 70 TWh.

Kiedy kopalnia zostaje zamknięta, zwalnia tysiące pracowników. To dewastuje społeczności, których wyniki gospodarcze zależą wyłącznie od kopalni. UGES stworzyłby kilka wolnych miejsc [red. pracy], ponieważ kopalnia świadczyłaby usługi magazynowania energii po zakończeniu działalności — przekazała Julian Hunt , naukowczyni zaangażowana w projekt UGES i jedna z głównych autorek badania, cytowana przez TechXplore. Dodała: kopalnie posiadają już podstawową infrastrukturę i są podłączone do sieci elektroenergetycznej , co znacznie obniża koszty i ułatwia realizację instalacji PMG.

newsgoesgreenmagazyn energii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)