Jak zrobić zrzut ekranu?
Jak wiadomo, obraz jest w stanie zastąpić tysiąc słów. W trakcie codziennego korzystania z komputera może pojawić się wiele sytuacji, w których będziemy chcieli zapisać aktualny obraz wyświetlany na naszym monitorze. W jaki sposób możemy wykonać zrzut ekranu i na jakie narzędzia warto zwrócić uwagę?
Co to jest screen?
Screen, czyli zrzut ekranu to cyfrowy obraz prezentujący zawartość ekranu komputera w danym momencie. Najczęściej możemy go zrobić, używając specjalnej komendy w systemie lub z użyciem dedykowanego programu.
Zrzut ekranu to zdecydowanie najwygodniejsza forma przedstawienia innej osobie tego, co widzimy na monitorze. Jest to znacznie bardziej precyzyjny przekaz niż w przypadku opisów słownych - szczególnie, gdy nie dysponujemy zbyt rozległą wiedzą i znajomością terminów opisujących np. różne elementy systemu Windows.
Do czego wykorzystujemy screenshoty?
Najczęściej z funkcji tej korzystamy, gdy mamy jakiś problem i nie jesteśmy w stanie nawet dokładnie opisać tego, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie. My - na potrzeby Lajfmajstera - również bardzo często korzystamy ze zrzutów ekranu, prezentując Wam interfejsy aplikacji, czy kolejne etapy procesu konfiguracji różnych programów.
Zrzuty ekranu można podzielić na 3 podstawowe typy:
- zrzuty całego ekranu
- zrzuty aktywnego okna
- zapis wideo
W pierwszym wypadku, wykonanie screenshota obejmie cały obszar roboczy, jaki jest widoczny na Twoim monitorze - wszystkie okna, pasek zadań itp. Istnieje możliwość selektywnego przechwytywania obrazu - np. będzie on zawierał wyłącznie okno przeglądarki Firefox. Ostatnim rodzajem jest sekwencja wideo, która zawiera zapis wszystkich czynności wykonywanych w obrębie interfejsu - np. ruchy okien, czy kursora.
Natywny mechanizm przechwytywania ekranu w systemach Windows
Standardowo system Windows zawiera narzędzie, które umożliwia przechwytywanie zawartości ekranu. Aby skorzystać z tej funkcji, konieczne jest posiadanie klawiatury z przyciskami specjalnymi, pośród których znajduje się klawisz Print Screen (skrótowo zapisywany jako "PrtScn"). Jego wciśnięcie powoduje automatyczne zapisanie zrzutu całego ekranu do schowka systemowego. Następnie możemy otworzyć dowolny program graficzny i po prostu wkleić jego zawartość (Ctrl + V).
Jeżeli chcemy wykonać zapis wyłącznie aktywnego okna, należy skorzystać z kombinacji klawiszy Alt + Print Screen. Podobnie jak w poprzednim wypadku - zapis trafi do schowka i należy pamiętać o późniejszym wklejeniu go do jakiegoś programu graficznego.
Dedykowane aplikacje
Jak widać, standardowe możliwości w przypadku narzędzi systemu Windows nie są zbyt wielkie. W Internecie znaleźć można jednak mnóstwo programów, które oferować będą znacznie więcej opcji - włączając w to podstawową edycję grafiki, nanoszenie tekstu, linii, strzałek i innych elementów mogących przyczynić się do poprawy klarowności formy przekazu.
- FastStone Capture(http://www.faststone.org/FSCaptureDetail.htm)photo position=\inside\93532/photoZdecydowanie warto przyjrzeć się aplikacji takiej jak np. FastStone Capture. Nie jest ona darmowa, ale oferuje naprawdę sporo możliwości. Poza standardowym przechwytywaniem całego ekranu, wybranych okien, możliwy jest również zapis wyznaczonych przez użytkownika części interfejsu (np. prawego dolnego rogu obejmującego tzw. tray i powiadomienia, jakie są wyświetlane przez aplikacje znajdujące się w nim).Twórcy programu zadbali również o to, aby możliwe było zapisywanie zawartości całej strony www - nawet tej części, która jest dla nas w danej chwili niewidoczna (musimy przewinąć ją w dół bądź w górę). Dzięki temu, użytkownik nie musi robić kilku screenshotów, a następnie sklejać ich. Standardem jest możliwość nanoszenia różnych obiektów takich jak koła, prostokąty, teksty, czy strzałki.
- Jing(http://www.jingproject.com/)photo position=\inside\93533/photoZ tego programu mogą korzystać użytkownicy dwóch najpopularniejszych platform - Windows (XP i Vista), a także OS X. Program wygląda dość niepozornie, ale oferuje wszystko to, co jest niezbędne. Interfejs jest dość przejrzysty i raczej nie powinniśmy mieć większych problemów z jego obsługą.Do korzystania z pełni możliwości Jing konieczne jest zarejestrowanie konta. Pozornie jest to dość uciążliwe, ale w tym konkretnym wypadku chodzi o to, aby użytkownik wykonujący zrzut ekranu mógł go automatycznie zapisać w specjalnym serwisie Screencast.com(http://screencast.com). Co więcej, Jing pozwala na wykonywanie zapisów wideo, które również są zapisywane online.
- MWSnap(http://www.mirekw.com/winfreeware/mwsnap.html)photo position=\inside\93534/photoDla większości - szczególnie mniej wymagających - użytkowników będzie to idealna propozycja. Program ten współpracuje z większością wersji systemu Windows. Jego dużym atutem jest to, że zajmuje on niewiele ponad 0,5 MB, co dla niektórych osób może być dość istotnym czynnikiem.Możliwości aplikacji są jednak dość mocno ograniczone - poza standardowym wyborem obszaru jaki ma zostać uwzględniony, podstawowymi funkcjonalnościami takimi jak zbliżanie, czy zapis do wybranego formatu - nie ma do zaoferowania praktycznie nic. Jeżeli nie zależy Ci na niczym więcej, to zdecydowanie jest to program dla Ciebie.
Zrzut ekranu z przeglądarki
Często przeglądając Internet znajdujemy coś, co przykuwa naszą uwagę i postanawiamy się tym podzielić ze znajomymi lub innymi Internautami. Co prawda możemy skorzystać z dodatkowych aplikacji, ale wcześniej musimy je znaleźć, uruchomić i dopiero możemy przystąpić do właściwego działania. Znacznie prościej jest skorzystać z odpowiednich rozszerzeń dedykowanych dla przeglądarek.
- Firefoxphoto position=\inside\93535/photoIstnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z przeglądarki Firefox. W tym wypadku, wybór odpowiedniego rozszerzenia jest bardzo prosty. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj bardzo funkcjonalny dodatek o nazwie FireShot(http://screenshot-program.com/fireshot/). Dzięki niemu możemy wykonywać zrzuty zawartości całych stron (nawet tych bardzo długich), a także ich fragmentów.W ramach serwisu Mozilla Addons znajdziemy jednak jeszcze wiele innych propozycji, które również mogą być bardzo pomocne przy okazji robienia screenshotów. Możemy jeszcze skorzystać z Shooter(https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/13485)'a Screenshot Pimp(https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/12985)'a, czy Screengrab(https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1146).
- Internet Explorerphoto position=\inside\93536/photoSytuacja wygląda identycznie, jak w przypadku Firefoksa - użytkownicy przeglądarki tworzonej przez Microsoft również mogą korzystać z możliwości, jakie oferuje im FireShot(http://screenshot-program.com/fireshot/). Obie wersje aplikacji są bardzo podobne do siebie. Najistotniejszą różnicą jest sposób instalacji, który swoją drogą nie należy do zbyt skomplikowanych.
- Chromephoto position=\inside\93531/photoPrzeglądarka ta miała swoją premierę niewiele ponad rok temu, a historia rozszerzeń tworzonych dla Chrome jest jeszcze krótsza. Do tej pory powstały jednak dodatki takie jak np. Aviary Screen Capture(https://chrome.google.com/extensions/detail/ncgcgghbabbopfcpgcjpfffdgnbadegf), które pozwalają na zapis fragmentów stron wyświetlanych przy użyciu tej przeglądarki. Dzięki temu rozszerzeniu możliwe jest także edytowanie grafiki - wykorzystywane do tego są różne usługi oferowane w ramach projektu Aviary(http://aviary.com/).