47 tysięcy groźnych kosmicznych skał - w które kraje mogą uderzyć?

Wiemy, że NASA monitoruje stale co większe kawałki kosmicznego gruzu, które mogłyby być przyczyną poważnych problemów, gdyby uderzyły w Ziemię. Niestety, jest też sporo takich, które potencjalnie mogą stać się przyczyną mniejszych problemów. I jest ich ponad 47 tysięcy.

Zagraża nam 47 tysięcy asteroid (fot.: NEOWISE / NASA)
Zagraża nam 47 tysięcy asteroid (fot.: NEOWISE / NASA)
Kira Czarczyńska

18.05.2012 | aktual.: 10.03.2022 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiemy, że NASA monitoruje stale co większe kawałki kosmicznego gruzu, które mogłyby być przyczyną poważnych problemów, gdyby uderzyły w Ziemię. Niestety, jest też sporo takich, które potencjalnie mogą stać się przyczyną mniejszych problemów. I jest ich ponad 47 tysięcy.

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy i meteory to te, które krążą w odległości do około 5 milionów kilometrów od orbity Ziemi, a są wystarczająco duże, aby przetrwać przejście przez atmosferę naszej planety. Jeśli tak się stanie, mogą uderzyć w jej powierzchnię, powodując co prawda lokalne, ale jednak spore szkody. Dotychczas sądzono, że te warunki spełnia najwyżej kilka tysięcy ciał, aktualnie jednak mówi się o ponad 47 tysiącach.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić także, co stałoby się, gdyby asteroidy weszły na kurs kolizyjny i uderzyły w Ziemię. Gdzie zostalibyśmy trafieni? Sporządzono listę 10 najbardziej narażonych na to krajów.

Są to: Chiny, Indonezja, Indie, Japonia, USA, Filipiny, Włochy, Wielka Brytania, Brazylia, Nigeria.

Lista została opracowana przez naukowców z University of Southampton na podstawie komputerowych wyliczeń trajektorii znanych asteroid. Trwają jeszcze wspomagane przez NASA kalkulacje dotyczące potencjalnych szkód - te zaś są zależne nie tylko od wielkości uderzającej w Ziemię skały, ale także jej składu chemicznego czy kąta, pod jakim wejdzie w atmosferę.

Badacze chcą, żeby lista ta była na bieżąco uaktualniana, a najnowsze dane dotyczące asteroid brane pod uwagę podczas planowania każdej misji kosmicznej.

Źródło: Dailymail.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.