Biurka i gabinety sławnych pisarzy

Jak wyobrażacie sobie biurko, przy którym powstawał „Władca pierścieni” lub „Hobbit”? W miejscach pracy artystów jest coś nieodparcie przyciągającego. Wielu z nich miało swoje dziwactwa, a niektórzy pisali w naprawdę zaskakujących warunkach.

(fot. Jan Baldwin/The Roald Dahl Museum and Story Centre
(fot. Jan Baldwin/The Roald Dahl Museum and Story Centre
Marek Maruszczak

04.08.2012 | aktual.: 14.01.2022 09:28

Biurka i gabinety sławnych pisarzy 1Roald Dahl

Jego najbardziej znane dzieło to „Charlie i fabryka czekolady”, na którego podstawie powstały dwa filmy o tym samym tytule. Pisał głównie książki dla dzieci (które czytali wszyscy), ale zdarzyło mu się również popełnić kilka książek przygotowanych z myślą o dorosłym czytelniku.

Biurko i wysłużony, ale podobno bardzo wygodny fotel znajdują się w specjalnej szopie na terenie posesji Dahla, która służyła mu wyłącznie do pisania. Całe wnętrze zostało tak przygotowane, aby pisarz nie musiał ruszać się z fotela. Samo biurko służyło jednak bardziej jako ekspozycja pamiątek niż miejsce do pracy. Na jego blacie znajduje się między innymi kawałek kości biodrowej, który usunięto pisarzowi, oraz pokaźnych rozmiarów kula ze sreberek po batonikach zjedzonych przez Dahla.

J.R.R. Tolkien

Autor najbardziej rozpoznawalnej serii fantasy na świecie i jeden z pisarzy, którzy mieli największy wpływ na jego obecny kształt, pracował przy małym, eleganckim biurku. Mebel został kupiony i sprezentowany Tolkienowi w 1927 roku przez jego żonę – Edith. Pisarz sprzedał biurko dopiero po śmierci małżonki, przeznaczając zarobione pieniądze na cele dobroczynne.

Na tym biurku powstał cały „Hobbit” i część „Władcy pierścieni”. Wyposażony w 8 szuflad mebel jest tak mały, że można niemal wyobrazić sobie siedzącego przy nim Bilbo Bagginsa. Biurko można obejrzeć, a nawet dotknąć w Wheaton College, gdzie wystawiono również szafę C. S. Lewisa.

Charles Darwin

To w tym pokoju, po zejściu z pokładu HMS Beagle, twórca teorii doboru naturalnego zmieniał spojrzenie świata na rozwój gatunków. Pracownia znajduje się w wiejskiej posiadłości Darwina w hrabstwie Kent. Pisarz zwykł podobno siadać w wysokim, obitym skórą fotelu i zamiast z biurka korzystał z ułożonej na kolanach podstawki. Okrągły stół znajdujący się w gabinecie służył czasami jako miejsce zabaw dla jego dzieci, które w każdej chwili mogły wejść do pomieszczenia.

Osoby spoza rodziny nie były tak chętnie wpuszczane do pracowni Darwina, który chował się w niej przed zbyt męczącymi gośćmi.

Mark Twain

Najbardziej znane dzieła Marka Twaina to „Przygody Tomka Sawyera” i „Przygody Hucka”, ale pisarz przez pewien czas pracował również jako redaktor w „Territorial Enterprise” w Wirginia City. Biurko uwiecznione na zdjęciu było miejscem pracy Twaina właśnie z tamtego okresu. Obecnie znajduje się w piwnicy muzeum Territorial Enterprise.

Biurka i gabinety sławnych pisarzy 2Virginia Woolf

Córka znanego pisarza i krytyka sir Lesliego Stephena wychowywała się w środowisku literatów. Nic więc dziwnego, że w końcu sama zdecydowała się na wybranie podobnej drogi kariery. Biurko widoczne na zdjęciu znajduje się w gabinecie pisarskim Virginii, na który została przerobiona szopa przylegająca do domu w Rodmel.

Dzięki dużym oknom latem pisarka miała doskonały widok na ogród i pod dostatkiem światła słonecznego. Była jednak również bezustannie rozpraszana przez szczekające psy, dzieci hałasujące w pobliskiej szkole oraz kościelne dzwony. Zimą natomiast temperatura była tak niska, że momentami uniemożliwiała utrzymanie pióra. Mimo wszystko na biurku powstało wiele recenzji i powieści. Virginia nie ograniczała się jednak do prowizorycznego gabinetu na tyłach domu. Latem często przesiadywała w ogrodzie, pod orzechem włoskim i pisała na podkładce, tak jak miał to w zwyczaju jej ojciec.

George Bernard Shaw

Jeden z najbardziej znaczących dramaturgów, prozaików i filozofów XX wieku powielił schemat znany z biografii wielu innych wielkich twórców. Jego gabinet nie znajdował się w domu, ale w zaadaptowanej szopie stojącej na terenie wiejskiej posiadłości. Miejscowość Hertfordshire, do której Shaw przeprowadził się w wieku 50 lat, była wyjątkowo mała. Na jej terenie znajdował się jeden sklep i dwa kościoły. Nie było żadnej stacji kolejowej, a nawet punktu odbioru gazet.

Skromne powierzchniowo wnętrze „gabinetu” mogło się poszczycić całkiem imponującym jak na tamte czasy wyposażeniem. Wewnątrz szopy znajdował się elektryczny grzejnik, maszyna do pisania oraz telefon połączony z domem, w razie gdyby pisarza naszła ochota na coś do jedzenia.

Sam Shaw mawiał, że „gabinet” był jego kryjówką, do której uciekał przed męczącymi go ludźmi. Gdy przebywającego w szopie pisarza proszono do telefonu, jego żona oznajmiała, że nie ma go w domu. Co ciekawe, ani Shaw, ani jego żona nie przepadali szczególnie za wiejską posiadłością. Po prostu nigdy nie mogli znaleźć czasu na ponowną przeprowadzkę.

Charles Dickens

Przy tym mahoniowym biurku, siedząc na krześle z drewna orzecha włoskiego, Charles Dickens napisał powieść „Wielkie nadzieje”. Jeżeli ktokolwiek sądził, że jest to fakt mało istotny, to być może zmieni zdanie bogatszy o wiedzę na temat kwoty, za jaką sprzedano biurko.

Wdowa po praprawnuku pisarza oddała biurko dziecięcemu szpitalowi Great Ormond Street w Londynie. Następnie mebel trafił na aukcję, na której został sprzedany za ponad 850 000 dol. Co ciekawe, nabywca ujawnił, że pieniądze zdobył w biznesie związanym z kartami tarota i seansami spirytualistycznymi.

Jane Austen

Biurko należące do autorki najbardziej znanej z powieści „Duma i uprzedzenie” oraz „Rozważna i romantyczna” to zdecydowanie najmniejszy tego typu mebel w dzisiejszym zestawieniu, a być może również najmniejszy, na którym powstawały światowej sławy dzieła.

Niepozorny mebel wykonany z orzecha włoskiego został podarowany pisarce przez jej ojca. Nie tylko miejsce do pisania Jane Austen miało maleńkie rozmiary. Pisarka jest znana z tego, że bardzo nie lubiła towarzystwa podczas pracy. Kiedy tylko ktoś wchodził do pokoju, w którym pisała, starała się natychmiast chować wszystko, co wiązało się z powstającą powieścią. Wydane pośmiertnie „Perswazje” pisała na specjalnie przygotowanych maleńkich karteczkach, aby w razie potrzeby móc je natychmiast ukryć przed ewentualnymi gośćmi.

Co ciekawe, zanim w 1999 roku praprawnuczka biografa i siostrzeńca pisarki Jamesa Austena-Leigha podarowała biurko Bibliotece Brytyjskiej, było ono przez 40 lat zamknięte w walizce zalegającej na dnie szafy w Kanadzie.

Lew Tołstoj

Jeden z największych rosyjskich pisarzy, twórca „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny” zwykł pisać w towarzystwie żony, a często również dzieci, których - nawiasem mówiąc - miał aż trzynaścioro. Obie najbardziej znane powieści pisarza powstały właśnie w tej posiadłości, od dawna należącej do jego rodziny. Tołstoj urodził się, przez dużą część swojego życia mieszkał oraz zmarł w Jasnej Polanie nieopodal rosyjskiego miasta Tuła.

(fot. Yasnaya Polyana)
(fot. Yasnaya Polyana)

Obecnie majątek odgrywa rolę muzeum poświęconego Tołstojowi i poza biurkiem można w nim obejrzeć między innymi elektryczny długopis podarowany pisarzowi przez wynalazcę – Thomasa Edisona. Urządzenie było pierwszym elektrycznym gadżetem umożliwiającym kopiowanie pisanego tekstu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.