Robot kosmiczny Dextre do zadań specjalnych
Ponad 3 i pół metra wzrostu, półtorej tony "żywej" wagi... oto Special Purpose Dexterous Manipulator (w wolnym tłumaczeniu Zręczny Manipulator do Zadań Specjalnych), znany też jako Dextre, robot który właśnie rozpoczął "służbę" w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
22.03.2008 09:00
Zbudowany w Kanadzie, wart ponad 200 mln dolarów robot, dostarczony na stację w częściach promem kosmicznym Endeavour 11 marca tego roku, został właśnie złożony i jest gotowy do pracy.
Dextre, mierzący dokładnie 367 cm i ważący 1560 kg, jest silny a jednocześnie precyzyjny i delikatny. Każdym z dwóch ramion o długości 335 cm jest w stanie przenosić ciężary dochodzące do 600 kg, a także małe, wielkości laptopa, i umieszczać je bardzo precyzyjnie, z dokładnością do ok. 2 milimetrów. Będzie wykorzystywany do prac związanych z utrzymaniem stacji kosmicznej, zbyt ciężkich lub niebezpiecznych dla przebywających tam astronautów, takich jak np. wymiana ważących ponad 100 kg baterii.
Robotem, wyposażonym w 5 kamer (w tym dwie panoramiczne) i umieszczonym na długim wysięgniku na końcu stacji, mogą sterować zarówno astronauci ze stacji kosmicznej, jak i operatorzy z ziemi.
Na Gizmodo jest świetna galeria zdjęć robota Dextre w całej okazołości, w trakcie ostatecznego montażu w przestrzeni kosmicznej.
Źródło i fot.: Kanadyjska Agencja Kosmiczna (za Gizmodo)