Luke Aikins wyskoczył z 7 tys. metrów bez spadochronu i przeżył lądowanie

Jak przeżyć skok bez spadochronu z kilku tysięcy metrów? Luke Aikins wie, jak to zrobić: wystarczy wylądować na siatce. Cały problem w tym, by w nią trafić. Jemu się to udało!

  1. Jak przeżyć skok bez spadochronu?
  2. Kto skoczył z największej wysokości?
  3. Czy spadający człowiek może przekroczyć prędkość dźwięku?

Rekordowe skoki ze spadochronem

Pamiętacie stratosferyczny skok Feliksa Baumgartnera? W szeroko nagłośnionym w mediach wydarzeniu (w końcu była to akcja Red Bulla) szwajcarski śmiałek wzniósł się w 2012 roku balonem na rekordową wysokość 39 kilometrów metrów, a następnie wyskoczył i bezpiecznie wylądował na spadochronie. Pobił przy okazji kilka rekordów: skoku spadochronowego z największej wysokości, najwyższego załogowego lotu balonem i największej prędkości swobodnego lotu.

Dwa lata później, bez wcześniejszego rozgłosu, podobny wyczyn powtórzył – realizując swoje marzenie – jeden z dyrektorów Google’a, 57-letni wówczas Alan Eustace, który wzniósł się do stratosfery i skoczył z wysokości 41 kilometrów. W czasie lotu w górę przebywał nie w kapsule, ale był podczepiony uprzężą bezpośrednio pod balonem. Lot w dół trwał ponad 15 minut, z czego pierwsze 5 Alan spadał bez rozłożonego spadochronu, przekraczając przy okazji prędkość dźwięku.

Zarówno Felix Baumgartner, jak i Alan Eustace dokonali spektakularnego wyczynu, jednak samo lądowanie po ekscytującym skoku wyglądało dość zwyczajnie – obaj powrócili na ziemię na spadochronach. Ale czy da się wyskoczyć z dużej wysokości bez spadochronu i przeżyć?

Skoki bez spadochronu: jak to możliwe?

Da się. Od dawna udowadniają to śmiałkowie, którzy spadochron zakładają dopiero w powietrzu, podany przez innego skoczka albo doganiają w czasie spadania kogoś wyposażonego w spadochron, do kogo mogą się przypiąć. Jeszcze innym popisem jest wyskoczenie z samolotu, a następnie powrót do niego po ostrym nurkowaniu. Albo — jak w przypadku popisu Troya Hartmana - podniebna przesiadka pomiędzy dwoma samolotami. Wszystko to jest szalenie efektowne, ale śmiałek ostatecznie za każdym razem ląduje albo na pokładzie samolotu, albo ze spadochronem.

Albo na kartonach, na których w maju 2012 roku bezpiecznie wylądował Gary Connery. Śmiałek wyskoczył wówczas ze śmigłowca ubrany w wingsuit, czyli specjalny kombinezon, zwiększający powierzchnię nośną.

Zwykłe skoki tego typu kończą się lądowaniem na spadochronie, jednak Gary wybrał inną metodę: po skoku z 730 metrów wylądował na specjalnie w tym celu przygotowanej górze kartonów, które – wbrew temu, co sądzą wierni fani Hanki Mostowiak – zamiast zabić, mogą uratować życie.

Luke Aikins: skok bez spadochronu z 7 tys. metrów!

Tym razem byliśmy świadkami czegoś absolutnie wyjątkowego. Luke Aikins wyskoczył z samolotu z wysokości 7 tys. metrów a następnie – po swobodnym spadaniu – wylądował na rozpiętej nad ziemią sieci o rozmiarach 36 na 36 metrów.

Zobacz również: Angry Birds Telepods w redakcji Gadżetomanii

Jednym z kluczowych wyzwań podczas takiego skoku było takie sterowanie własnym ciałem podczas spadania, by trafić w odpowiednie miejsce. Co istotne, w momencie, gdy Luke wyskakiwał z samolotu, odległy o 7 kilometrów punkt lądowania był dla niego niewidoczny – na właściwą trajektorię lotu naprowadzały go odpowiednio rozmieszczone na ziemi światła.

Lądowisko Luke'a Aikinsa

Warto przy tym zaznaczyć, że 42-letni Luke Aikins nie jest przypadkowym człowiekiem, któremu nagle zachciało się zrobić coś niezwykłego. To ekspert spadochronowy, który ma na koncie ponad 18 tysięcy oddanych skoków, uczestniczył w przygotowaniach do misji Feliksa Baumgartnera, a do tego szkoli żołnierzy Navy Seals.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Najlepsze książki science fiction. Niezbędnik nie tylko dla wielbicieli gatunku 10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? 10 najciekawszych wynalazków MacGyvera: jak zbudować coś z niczego? Miecz świetlny. Wszystko o eleganckiej broni na bardziej cywilizowane czasy Steve Jobs: co wiesz o założycielu Apple’a? Fanboje odpowiadają na co najmniej 80 proc.! Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Billy Mitchell: pierwszy człowiek, który ukończył "Pac-Mana" Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Steampunk po polsku: mechanika i para zamiast elektryczności Wiedzę o broni palnej czerpiesz z filmów i gier? W takim razie nie wiesz niczego Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała Jak zostać twórcą gier wideo? Pokemon GO Plus: bransoletka do łapania pokemonów Najlepsze trailery z San Diego Comic Con 2016 [AKTUALIZACJA] Europejscy superbohaterowie? Superman to pomysł, który mógł się sprawdzić tylko w Ameryce Twórca KickassTorrents złapany w Polsce! Absurdalnie wysoka kara za piractwo Co było przed Pokemon Go? Niezwykła historia gier w rozszerzonej rzeczywistości NES powraca: znamy datę premiery i cenę nowej konsoli Nintendo Jak zaczynały CD Projekt, Cenega, CI Games i Techland? 5 świetnych thrillerów, które obejrzysz na Netfliksie Zarabianie na Pokemon Go? Spiesz się: właśnie powstaje nowa gałąź biznesu Komedie, które bawią do łez. Oto najlepsze filmy komediowe na Netflix Gry piłkarskie na smartfony, które umilą oczekiwanie na Euro 2016