Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze?

Czyszczenie parowe to coraz popularniejsza metoda na zaprowadzenie porządku w domu. Czyszczenie za pomocą pary wodnej jest bowiem ekologiczne, ekonomiczne i skuteczne – ale tylko pod warunkiem, że użyjemy w tym celu właściwych urządzeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czyszczenie parą może okazać się skuteczniejsze niż tradycyjne metody

Czyszczenie parą może okazać się skuteczniejsze niż tradycyjne metody (istockphoto.com/artursfoto)

Czyszczenie parowe – czy warto to robić?

Czyszczenie parą wodną jest coraz popularniejsze nie tylko wśród firm sprzątających, ale także wśród pojedynczych osób. Powodów jest co najmniej kilka. Czyszczenie za pomocą pary wodnej jest ekologiczne, gdyż nie wymaga zużycia znacznej ilości wody. Wystarczy wspomnieć, że sprzęty dobrej jakości jeden litr wody są w stanie zamienić na prawie 2000 litrów pary wodnej!

Czyszcząc parą wodną, rezygnujemy też w zasadzie ze stosowania jakichkolwiek detergentów, które nie tylko zagrażają środowisku, ale mogą poza tym wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, gdyż czasami zostawiają mało estetyczne zacieki na płytkach i meblach.

Sprzątanie przy użyciu pary wodnej to ponadto rozwiązanie polecane dla alergików, i to nie tylko ze względu na brak środków chemicznych. Para wodna, która wydobywa się z urządzeń czyszczących, po prostu nie jest alergenem.

No i jedna z najważniejszych kwestii – czyszczenie parowe to skuteczny sposób na pozbycie się brudu. Temperatura pary wodnej, a także ciśnienie, pod jakim jest ona wytwarzana, są gwarancją czystego domu. Jakie urządzenia wykorzystuje się do czyszczenia parowego?

Parownica

Parownica jest jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów do czyszczenia parą wodną. Za pomocą parownicy możemy wyczyścić w zasadzie każdą rzecz w naszym domu, która jest wodoodporna. Czyszczenie parowe przy użyciu parownicy jest świetnym rozwiązaniem w przypadku m.in.:

  • fug i płytek;
  • luster i okien;
  • kranów, zlewów i umywalek;
  • ścian w kabinach prysznicowych;
  • niektórych mebli (np. stołów, zwłaszcza szklanych);
  • piekarnika i zewnętrznej strony lodówki.

Kupując parownicę warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej moc. Im wyższa moc parownicy, tym większe prawdopodobieństwo, że czyszczenie parowe pozwoli usunąć nawet najbardziej oporne zabrudzenia, takie jak np. tłuste plamy.

Inną ważną kwestią, która powinna mieć znaczenie przy wyborze parownicy, jest liczba i rodzaj końcówek do parownicy. Czyszczenie parowe za pomocą parownicy wymaga bowiem dostosowywania typu końcówki do rodzaju zabrudzonej powierzchni.

Ponadto szczotki do parownicy i inne rodzaje końcówek mogą się szybko zużyć, dlatego warto pomyśleć nad kupnem zapasowych elementów. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy dany typ szczotek pasuje do konkretnego modelu parownicy – inaczej ze skutecznego czyszczenia parowego wyjdą nici.

Mop parowy

Jeśli zależy nam przede wszystkim na parowym czyszczeniu podłóg, wybierzmy mopa parowego. Mopy parowe są duże lżejsze i bardziej poręczne niż parownice, a wyglądem przypominają odkurzacze pionowe. Może z tego względu te urządzenia do czyszczenia parowego nazywa się czasem odkurzaczami parowymi.

Mopy parowe uważane są za urządzenia o słabszej mocy niż parownice, a w związku z tym za takie, które charakteryzują się gorszą efektywnością czyszczenia parowego. W sklepach można już jednak znaleźć mopy parowe o mocy powyżej 1500 W, co w zupełności wystarczy, aby skutecznie wyczyścić parą wodną panele czy inne rodzaje podłóg.

Czyścik parowy

Czyścik parowy, nazywany też oczyszczaczem parowym, pozwala na bardziej precyzyjne usuwanie brudu z płytek łazienkowych, ale przede wszystkim z mniejszych przedmiotów i wszelkich zakamarków. W związku z tym czyściki parowe mają w zestawie wiele wymiennych końcówek, które umożliwiają dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc.

Ponieważ czyściki parowe to nieduże urządzenia, charakteryzuje je mniejsza moc silnika niż w przypadku parownic czy mopów parowych. Znakomicie, jeśli sprzęt posiada moc w granicach 1000 W, gdyż gwarantuje to skuteczne czyszczenie parowe.

Szczotka parowa

Szczotka parowa jest polecana tym osobom, którym nie wystarcza zwykłe żelazko. Większość szczotek parowych charakteryzuje się znacznym wyrzutem pary wodnej, co znacznie ułatwia prasowanie. Ponadto tego rodzaju szczotki pozwalają również na czyszczenie parowe ubrań, co może być przydatne zwłaszcza w przypadku materiałów, które łatwo mogłyby się zniszczyć w pralce.

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić? Odkurzacz workowy do 200 zł Okap kuchenny do 250 zł Opiekacz do 150 zł Piekarniki do 1000 zł Blender kielichowy do 200 zł

Popularne w tym tygodniu:

Kuny w samochodzie. Skuteczny sposób na małe szkodniki Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Zapomnij o kolejkach i drogich biletach. Dzięki promocji niewielkim kosztem zrobisz sobie kino w domu Jak wybrac dobry masażer? Domowy sposób na stres Zadziwiający głośnik Sony. Dzięki niemu zawsze usłyszysz dźwięk z telewizora Słuchawki z redukcją szumów w rewelacyjnej cenie. Tej promocji nie możesz przegapić