6 alternatyw dla Google Glass. Okulary przyszłości według Nikona, Fujitsu i innych

6 alternatyw dla Google Glass. Okulary przyszłości według Nikona, Fujitsu i innych

Recon Jet (Fot. Mashable)
Recon Jet (Fot. Mashable)
Łukasz Michalik
24.10.2013 11:00

Zanim Google Glass zadomowi się na rynku i trafi do normalnej sprzedaży, może się okazać, że wyrosło mu kilku groźnych konkurentów. Własne pomysły na podobne urządzenia pokazało już kilka innych firm. Czym chcą przekonać do siebie użytkowników?

Nikon - Media Port UP300

Na długo przed tym, zanim ujrzeliśmy pierwszą prezentację Google Glass, swój odpowiednik takiego urządzenia opracował Nikon. Sprzęt o nazwie Media Port UP300 nie był jednak odpowiednikiem osobistego asystenta, ale raczej nietypowym odtwarzaczem multimedialnym.

Media Port UP300
Media Port UP300

Media Port UP300 składał się z dużych nausznych słuchawek oraz przymocowanego do nich wyświetlacza. Po założeniu słuchawek na głowę wyświetlacz znajdował się bezpośrednio przed okiem użytkownika i przy przekątnej 0,44 cala zapewniał obraz o rozdzielczości 640 x 480 pikseli.

Sprzęt został wyposażony w 8 GB wbudowanej pamięci, a łączność ze światem zapewniały moduły WLAN i Bluetooth. Urządzenia trafiły na rynek konsumencki, ale ich głównym zadaniem miało być m.in. ułatwienie życia filmowcom (pozwalały na szybki podgląd rejestrowanego materiału).

Olympus - MEG4.0 i jego opatentowany następca

Sprzęt znacznie bardziej zbliżony do Google Glass zaprezentował niedawno Olympus. A właściwie nie sprzęt, tylko rysunki dołączone do jednego z wniosków patentowych. Widać na nich rozwiązanie bardzo zbliżone do Google Glass, z ekranem umieszczonym na pałąku, który znajduje się przed jednym ze szkieł.

Szkic z patentu Olympusa
Szkic z patentu Olympusa

Niestety, na razie nie wiadomo nic na temat planowanej konfiguracji tego sprzętu. Wiemy jednak, że jest to rozwinięcie pokazanego w 2012 roku projektu MEG4.0. Było to koncepcyjne urządzenie, w którym okulary z umieszczoną w oprawce kamerą pełniły funkcję dodatku do schowanego w kieszeni czy plecaku smartfona.

MEG4.0
MEG4.0

Konfiguracja sprzętu Olympusa pozostaje nieznana. Można jedynie przypuszczać, że firma specjalizująca się w produkcji aparatów fotograficznych postara się maksymalnie wykorzystać swoje doświadczenie z tej branży i umieści w swoich okularach kamerę wysokiej jakości.

Brilliant Service - Viking

Na nietypowe rozwiązanie postawiła firma Brilliant Service, która stworzyła coś w rodzaju noszonego na głowie Kinecta. Viking to projekt okularów, które oferują mniej więcej to samo co Google Glass, ale korzystają z zupełnie innego sposobu sterowania. Choć prototyp ma bardzo duże rozmiary, to docelowo urządzenie ma wyglądać bardzo dyskretnie i nie różnić się od zwykłych okularów.

Viking
Viking

Viking ma reagować na wykonywane w powietrzu ruchy dłoni. Poza najprostszymi gestami możliwa będzie również obsługa wirtualnego interfejsu – użytkownik zobaczy go przed swoimi oczami i będzie go obsługiwał, manipulując dłońmi w przestrzeni.

Przyznam, że choć pomysł jest ciekawy i na wizualizacjach wygląda nieźle, to funkcjonalność takiego rozwiązania wydaje mi się dyskusyjna. Wygląda bowiem na to, że obsługa Vikigna będzie wymagała intensywnej gestykulacji, co dla postronnego obserwatora może wyglądać dość zabawnie.

Motorola - HC1

Motorola, której dział zajmujący się telefonami – Motorola Mobility – został przejęty przez Google’a, również ma plany związane z nagłownymi komputerami. W przypadku sprzętu pokazanego przez Motorolę, HC1, trudno jednak mówić o okularach, bo urządzenie jest znacznie bardziej rozbudowane.

HC1
HC1

Wynika to z jego przeznaczenia – Motorola HC1 to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla różnych służb mundurowych. Producent jako przykład zastosowania podaje np. strażaków, którzy wchodząc do płonącego budynku, mieliby od razu przed oczami jego plany czy schematy różnych instalacji. Wśród innych zastosowań HC1 wymienia się m.in. możliwość zasięgnięcia porady ekspertów czy dokumentowanie inspekcji jakiegoś miejsca.

Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz 800 x 600 pikseli, łączność Bluetooth i Wi-Fi. Jego pracą będzie sterował Windows CE 6.0 Professional. Będzie ono mogło pracować na zewnętrznym akumulatorze o dużej pojemności, a ciekawym rozwiązaniem jest sposób sterowania – poza komunikacją głosową jest to możliwe dzięki ruchom głowy.

Recon Instruments – Recon Jet

Ciekawym projektem są okulary Recon Jet, przeznaczone głównie dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Recon Jet: Groundbreaking smart eyewear from Recon Instruments

Ich zadaniem jest m.in. wyświetlanie przebytego dystansu, aktualnej temperatury i ciśnienia czy monitorowanie rytmu serca użytkownika. Nie zapomniano również o funkcjach społecznościowych i wyświetlaniu powiadomień z różnych serwisów.

Sprzęt został wyposażony m.in. w dwurdzeniowy procesor 1 GHz, Bluetooth i Wi-Fi, kamerę HD i GPS. W obsłudze pomoże – podobnie jak w przypadku Google Glass – touchpad umieszczony na bocznej powierzchni okularów.

Fujitsu – Laser Headset

Wśród urządzeń wykorzystujących różnego rodzaju wyświetlacze wyróżnia się zaproponowany przez Fujitsu Laser Headset. Nietypowym rozwiązaniem jest w tym przypadku laserowy projektor wyświetlający informacje bezpośrednio na siatkówce oka.

Laser Headset
Laser Headset

To rozwiązanie wydaje się dość dziwne, ale osoby, które miały okazję przetestować sprzęt, są zachwycone. Jedną z nich był Hideki Matsumoto, który podzielił się swoimi wrażeniami na łamach TechOne. Jego zdaniem obraz pojawiał się nie przed okiem, ale był odbierany tak, jakby został nałożony na normalny wzrok.

Rozwiązanie zaproponowane przez Fujitsu nie jest jeszcze gotowe – na razie urządzenie jest duże i wygląda dość osobliwie, jednak do przyszłego roku ma zostać dopracowane tak, by mieściło się w niewielkich, dyskretnych oprawkach, podobnie jak Google Glass.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)