PlayStation kończy 25 lat. Czym różni się pierwsza konsola od PS4?
Pierwsza konsola PlayStation trafiła na rynek dokładnie 25 lat temu. Ale tylko w Japonii. Do rąk reszty świata trafiła dopiero niecały rok później. Jak wielki progres zrobiło Sony przez te wszystkie lata? Najlepiej pokazują to liczby.
To już 25 lat. Przez ten czas świat zmienił się nie do poznania. Szczególnie pod kątem technologicznym. A konsole PlayStation są doskonałym przykładem zmian. W niektóre parametry pierwszego PSX aż ciężko uwierzyć, chociaż jeszcze nie tak dawno to one decydowały o niesamowitej zabawie przed ekranami telewizorów.
Łącznie 100 milionów egzemplarzy (łącznie z wersją PSOne) wyposażonych w czytniki CD-ROM trafiło w ręce graczy z całego świata. Pierwsza konsola Sony była ogromnym sukcesem, szczególnie na tle konkurencji. Pobiła wynik Nintendo nawet trzykrotnie.
Pierwsze PlayStation było wyposażone w 32-bitowy procesor MIPS. Dzisiejsze konsole PS4 są obsługiwane przez ponad 50-krotnie mocniejsze, 8-rdzeniowe 64-bitowe jednostki główne od AMD. Zamiast portów w standardzie S-Video podłączamy je przez HDMI. A CD już dawno zostało zapomniane.
PS4 i 1 terabajt pamięci brzmi niewyobrażalnie, przy klasycznych zewnętrznych kartach pamięci dla PSX. Miały zaledwie 1MB pamięci i mieściły zapisy naszej rozgrywki z dosłownie kilku gier. Dzisiaj wszystko, łącznie z plikami gry mieścimy na dysku twardym ukrytym we wnętrzu konsoli.
Nawet Blu-Ray już umiera. Większość graczy przestała już dawno kupować gry na fizycznych nośnikach. Pobieramy je bezpośrednio ze sklepu PlayStation Store, i niekiedy kilka dni przed premierą. Kto wpadłby na to 25 lat temu? Zamiast tego wpadaliśmy na pomysł, aby odwracać konsolę do góry nogami, kiedy gry nie chciały się wczytywać. I to jakimś cudem działało.
Ale PSX miało też swoje zalety, o których dzisiaj możemy zapomnieć
Chociaż nie jest tak zaawansowanym urządzeniem jak PlayStation 4, pierwsza konsola serii miała zalety, o których dziś ciężko w ogóle pomyśleć. Wystarczył śrubokręt i w kilka sekund mieliśmy dostęp do każdego najmniejszego elementu. I każdy z nich można było wymienić bez problemu.
A na pożegnanie najbardziej satysfakcjonujące kilkanaście sekund dźwięku, jakie znajdziecie na YouTube.