Klocki Lego przetrwają w oceanie nawet 1300 lat. Naukowcy nie kryją zdziwienia
Brytyjscy naukowcy zebrali na plażach w Kornwalii około 50 sztuk klocków Lego. Po dokładnych analizach ich zużycia doszli do wniosku, że popularne duńskie zabawki są trwalsze niż przypuszczali.
17.03.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:33
Klocki Lego są w stanie przetrwać w oceanie nawet 1300 lat? Naukowcy z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii twierdzą, że to możliwe. Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma "Environmental Pollution" rzuca nowe światło na trwałość niektórych tworzyw sztucznych w środowisku morskim.
Zespół Brytyjskich naukowców postanowił porównać znalezione na angielskich plażach klocki z nienaruszonymi zestawami Lego zakupionymi w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Eksperci byli zaskoczeni faktem, jak trwałe potrafią być jedne z najpopularniejszych zabawek dla dzieci w historii. Po zidentyfikowaniu poziomu ich zużycia, a także zbadaniu wszelkich zmian chemicznych stwierdzili, że duńskie klocki są w stanie przetrwać w oceanach od 100 do 1300 lat.
- Są specjalnie zaprojektowane do zabawy, nie może więc dziwić ich wyjątkowa wytrzymałość. Przeprowadzone badania były dla nas jednak wielką niespodzianką. Testowane przez nas kawałki klocków zostały poddane serii badań, które sugerują, że klocki Lego rozkładają się na mikroplastik, który jest wyjątkowo szkodliwy dla morskiego środowiska - mówi kierownik badania dr Andrew Turner.
- Badanie po raz kolejny podkreśla, jak ważne jest, aby ludzie właściwie pozbywali się zużytych przedmiotów, nie stwarzając tym samym potencjalnych problemów dla środowiska - komentuje Turner.
Przedstawiciele Lego przekazali, że zdają sobie sprawę z fatalnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Poinformowali, że firma pracuje obecnie nad alternatywnymi rozwiązaniami, które mogłyby wejść w życie jeszcze w 2030 roku. Fabryki klocków już w tej chwili eksperymentują z kawałkami z materiału stworzonego na bazie trzciny cukrowej.