LEGO Technic 42113 Bell Boeing V‑22 Osprey – zakazany zestaw, którego nie znajdziesz w sklepach
Jeden z zestawów LEGO ma okazję stać się prawdziwym białym krukiem. Producent postanowił wycofać go ze sprzedaży, bo – niezgodnie z zasadami firmy – przedstawia sprzęt wojskowy. Problem w tym, że decyzja wydaje się nieco niekonsekwentna.
23.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:48
Żadnej broni! Polityka LEGO wydaje się od lat bardzo konsekwentna – w zestawach duńskiego producenta klocków próżno szukać współczesnego sprzętu wojskowego. Pirackie statki, zamki z rycerzami – owszem. Ale czołgów, samolotów czy innych, używanych współcześnie lub w nieodległej przeszłości narzędzi zagłady w oficjalnych zestawach nie znajdziemy.
W tegorocznej, letniej serii LEGO Technic znalazł się jednak zestaw 42113, niezgodny z tą regułą. Obok wielkiej wywrotki Volvo i betoniarki na rynek miał trafić wiropłat Bell Boeing V-22 Osprey. To interesująca hybryda samolotu i śmigłowca, jednak problem polegał na tym, że jest to zarazem sprzęt wojskowy.
Choć w zestawie LEGO jest prezentowany jako koncepcyjna maszyna ratownicza, to jednak na razie użytkownikiem Ospreyów jest albo amerykańska marynarka, albo Korpus Piechoty Morskiej, albo japońskie Siły Samoobrony.
LEGO Technic 42113 Bell Boeing V-22 Osprey
Spowodowało to protesty m.in. organizacji Deutsche Friedensgesellschaft (Niemieckie Towarzystwo Pokojowe), a także wystosowanie prośby o usunięcie kontrowersyjnego zestawu z oferty.
Prośba spotkała się ze zrozumieniem LEGO. Zapadła decyzja, by wycofać z rynku zestaw 42113, który miał zadebiutować 1 sierpnia.
Problem polega na tym, że niektóre sklepy rozpoczęły już przedsprzedaż, a w wielu sklepach internetowych zestaw nadal znajduje się w ofercie. Niewykluczone, że – o ile zamówienia zostaną zrealizowane i jakieś zestawy zostaną w ogóle sprzedane – szybko zyskają status białych kruków, których wartość wielokrotnie przekroczy cenę sprzedaży, ustaloną obecnie na około 500 zł.
Niekonsekwencja LEGO
Trzeba zaznaczyć także pewną niekonsekwencję LEGO. W 2014 roku firma zaoferowała bowiem – w ramach serii LEGO Creator – zarówno model Ospreya, jak i śmigłowiec, mocno przypominający szturmową maszynę AH-64 Apache.
W obu tych przypadkach były to jednak modele nielicencjonowane, więc pozostawiające spore pole do interpretacji, i każdemu mogły kojarzyć się z czymś innym.
W przypadku zestawu LEGO Technic 42113 Bell Boeing V-22 Osprey miejsca na domysły i wątpliwości nie ma – informacja na pudełku jednoznacznie określa producenta i model sprzętu.
LEGO i Indiana Jones
W przeszłości LEGO również nie ustrzegło się oferowania sprzętu wojskowego. Wszystko za sprawą zestawów nawiązujących do filmów z Indianą Jonesem.
W zestawach odnoszących się do scen z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata" i "Poszukiwacze zaginionej arki" znajdziemy m.in. szwajcarski samolot Pilatus P-2, odgrywający rolę niemieckiego myśliwca.
Kluczowym modelem innego zestawu jest niemieckie latające skrzydło – fikcyjny bombowiec, przy którym rozegrała się jedna z bardziej emocjonujących scen całego filmu.
Militarne klocki Cobi
Warto w tym miejscu zestawić wstrzemięźliwą politykę LEGO z działaniami polskiego producenta podobnych klocków – Cobi – który w kwestii militarnych zestawów nie ma takich zahamowań.
Polska firma oferuje klocki, które niekiedy budzą spore kontrowersje, a nawet – w przypadku niektórych zestawów – bywają wycofywane przez różne sklepy ze sprzedaży.
Zobacz także
Dość wspomnieć uśmiechnięte ludziki na barykadzie z Powstania Warszawskiego, czołgi z czarnymi krzyżami czy wielki model samobieżnego moździerza 60 cm Karl-Gerät, gdzie w opisie zestawu znajdziemy "trzy figurki niemieckich żołnierzy oraz psa Żandarmerii Polowej".