Niesamowite zestawy LEGO dla fanów motoryzacji
Wśród zestawów LEGO nie brakuje replik prawdziwych pojazdów. Które nich zasługują na szczególną uwagę i ucieszą fanów motoryzacji niezależnie od wieku?
03.11.2019 | aktual.: 09.03.2022 08:52
Bugatti Chiron
Nr zestawu: 42083
Liczba elementów: 3599
Cena: 1700 zł
Jeśli istnieje raj dla wielbicieli LEGO, po jego ulicach jeżdżą właśnie takie pojazdy. W wydaniu duńskiego producenta Bugatti Chiron to złożony z klocków cud świata, klasa sama dla siebie, marszałek polny precyzji, sułtan rozmachu i imperator kreatywności.
Dość wspomnieć, że zbudowany z LEGO Chiron ma silnik z unikatowymi dla każdego zestawu numerami seryjnymi. Do tego ruchome tłoki, działające łopatki zmiany biegów czy spoiler, zmieniający położenie po włożeniu kluczyka.
Aston Martin DB5
Nr zestawu: 10262
Liczba elementów: 1295
Cena: 700 zł
Co łączy wielbicieli kina i motoryzacji? Oba światy z powodzeniem scala James Bond, który kolejnych odcinkach swoich przygód zasiada za kierownicą różnych samochodów. Z reguły są to modele co najmniej niebanalne, czego przykładem jest Aston Martin DB5.
Zestaw LEGO pieczołowicie odtwarza filmowe wyposażenie pojazdu. Poza takimi detalami, jak felgi ze srebrnego drutu czy ostrza do przecinania opon na kołach, Aston Martin DB5 ma fotel z katapultą i odwracane tablice rejestracyjne. Ma także karabiny maszynowe na wypadek nieprzewidzianych problemów na drodze. A gdyby problemy pojawiły się za plecami, pomoże kuloodporna osłona tylnej szyby.
Ford Mustang
Nr zestawu: 10265
Liczba elementów: 1471
Cena: 620 zł
Jeśli Aston Martin nie trafia w nasz gust, warto rzucić okiem na coś biegunowo odległego - klasycznego Mustanga z tej samej epoki. Granatowa karoseria, srebrne pasy na masce i sylwetka muscle cara, której nie sposób pomylić z czymkolwiek innym. Czy można chcieć czegoś więcej?
Oczywiście, że można. Podstawowy model jest bowiem wdzięczną bazą do tuningu, a zestaw - jak można przypuszczać - był projektowany przez pasjonatów. Dlatego znajdziemy w nim akcesoria, dzięki którym zmienimy naszego Mustanga w prawdziwą bestię. Możemy dołożyć turbosprężarkę, dodatkowy spoiler czy dorzucić zbiornik z podtlenkiem azotu.
Porsche 911 RSR
Nr zestawu: 42096
Liczba elementów: 1580
Cena: 700 zł
Modele, przygotowane we współpracy z producentami prawdziwych samochodów, potrafią zaskoczyć bogactwem szczegółów. Dobrym przykładem jest zestaw LEGO Porsche 911 RSR, przygotowany we współpracy z Porsche. Producent klocków nie bez przyczyny nazywa ten zestaw repliką.
Odwzorowane zostały nie tylko ogólny wygląd samochodu, ale takie szczegóły, jak niezależne zawieszenie, zgodne z oryginałem mocowanie spoilera czy silnik typu bokser z ruchomymi tłokami. Sporo uwagi poświecono również wnętrzu samochodu. W kabinie znajdziemy m.in. odwzorowany system gaśniczy, działający układ kierowniczy, a nawet nadrukowana na drzwiach pojazdu mapa kalifornijskiego toru wyścigowego Laguna Seca.
Volkswagen T1
Nr zestawu: 10220
Liczba elementów: 1334
Cena: 450 zł
Lata 60. to nie tylko legendarne, szybkie samochody, jak wspomniany wcześniej Astona Martin Bonda czy Ford Mustang. Ich ikoną stał się pojazd z zupełnie innego świata. Chodzi o Volkswagena "ogórka" - symbol wolności i niezależności tamtej epoki.
Ten niewielki kamper został odtworzony przez LEGO z podziwu godną dokładnością. Model odwzorowuje m.in. chłodzony powietrzem 4-cylindrowy silnik, unoszony dach czy bogate wyposażenie kempingowe. Wisienką na torcie jest koszulka z napisem "Make LEGO Models, Not War".
Volkswagen Garbus
Nr zestawu: 10252
Liczba elementów: 1167
Cena: 420 zł
Obok kultowego "ogórka" nie mogło zabraknąć równie ikonicznego "garbusa". W wydaniu LEGO jest to samochód, którego właściciele udają się właśnie nad morze, w czym utwierdzają nas klimatyczne dodatki, jak deska surfingowa i lodówka turystyczna.
Nie brakuje również innych detali. Pod maską ujrzymy replikę charakterystycznego silnika chłodzonego powietrze. W przednim bagażniku znajdziemy koło zapasowe, a w schowku za odchylaną, tylna kanapą wykonany z tkaniny ręcznik. Producent postarał się również o niestandardowe detale, jak choćby element z nadrukowanym logo Volkswagena.
Harley-Davidson Fat Boy
Nr zestawu: 10269
Liczba elementów: 1023
Cena: 420 zł
Coś dla siebie znajdą również fani dwóch kółek. Nie jest to po prostu motocykl, bo - jak mawiał Butch z "Pulp Fiction" - to nie motor, to Harley. Entuzjaści wiatru we włosach i much w zębach doczekali się nie lada rarytasu.
Przygotowany przez LEGO zestaw to replika modelu Fat Boy, przygotowana we współpracy z producentem - firmą Harley-Davidson. Motocykl ma wiernie odwzorowany silnik z ruchomymi tłokami, ruchomy pedał zmiany biegów i dźwignię hamulca, a także specjalną podstawkę do ekspozycji.
Rynek wtórny
W poszukiwaniu niebanalnych pojazdów warto sięgnąć również po zestawy, których nie ma już w oficjalnej ofercie duńskiego producenta klocków. Zestaw oferowanych modeli jest regularnie odświeżany i uzupełniany, więc co pewien czas wypadają z niego różne, niekiedy bardzo interesujące zestawy.
Na szczęście wiele z nich nadal znajdziemy w ofercie różnych pasjonatów czy sprzedawców na Allegro, OLX czy eBayu. Co więcej, niektóre wydania z czasem zyskują na wartości!
Mercedes Benz Unimog U400
Nr zestawu: 8110
Liczba elementów: 2048
Cena: 1400 zł
Dobrym przykładem takiego rarytasu jest zestaw Mercedes Benz Unimog U400. Ten pokaźny model użytkowego pojazdu Mercedesa imponuje nie tylko gabarytami czy poziomem odwzorowania detali.
Jego mocnym atutem jest dodatkowe wyposażenie w postaci dźwigu ze sterowanym pneumatycznie mechanizmem. Dodatkowym akcesorium jest dołączany do pojazdu pług.
BMW R 1200 GS Adventure
Nr zestawu: 42063
Liczba elementów: 603
Cena: 340 zł
Znacznie mniejszy i mniej skomplikowany, ale również interesujący, jest model BMW R 1200 GS Adventure. Zestaw został przygotowany we współpracy z BMW i pozwala złożyć aż dwa motocykle.
Pierwszy z nich to replika istniejącego modelu BMW, z działającym zawieszeniem, ruchomą kierownicą i silnikiem z ruchomymi elementami. Drugi motocykl to model koncepcyjny - Lego Technic Hover Ride. To latający motocykl przyszłości, będący spełnieniem marzeń wizjonerów i fantastów.
Nie tylko oficjalne zestawy
Warto przy tym pamiętać, że oficjalne zestawy to tylko wierzchołek góry lodowej. Nieprzebrane bogactwo kreatywności znajdziemy w społeczności, określanej akronimem AFOL (adult fan of Lego - "dorosły fan lego"). Pasjonaci LEGO, niezależnie do wieku, tworzą niesamowite, a zarazem unikatowe modele pojazdów.
Niektóre z nich powstają przez długie miesiące. Pieczołowicie składane modele zachwycają bogactwem detali, mnogością zastosowanych mechanizmów i ogromną pomysłowością twórców. Przykładem takiego pasjonata o światowej renomie jest Polak, Paweł Kmieć, znany w społeczności LEGO jako Sariel.
Wśród jego niezliczonych dzieł warty uwagi jest m.in. model superauta Pagani Huayra. Jego twórca zastosował w nim m.in. działające zwieszenie, pneumatyczne hamulce, działające elementy aerodynamiczne czy zasilane elektrycznie oświetlenie.