Bezstykowa biometryczna karta płatnicza. Płać bez PIN‑u

Firma Thales wprowadziła na rynek bezstykową biometryczną kartę płatniczą, która pozwala na weryfikację tożsamości płacącego bez numeru PIN. Wystarczy odcisk palca.

Bezstykowa biometryczna karta płatnicza
Bezstykowa biometryczna karta płatnicza
Źródło zdjęć: © Thales

Bezstykowa biometryczna karta płatnicza Thales zdobywa popularność w niektórych krajach. Rozwiązanie proponowane przez francuskie przedsiębiorstwo może poprawić bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych.

Karta biometryczna umożliwia rzecz jasna płatności zbliżeniowe. Autoryzacja płatności przebiega za pomocą odcisku palca. Dane dotyczące linii papilarnych nie są udostępniane żadnym firmom trzecim. Nie otrzymuje ich ani bank, ani sprzedawcy. Są one zapisywane w chipie karty i służą do weryfikacji osoby dokonującej płatności. Wgranie odcisku palca do chipu karty może odbyć się w placówce banku lub w domu, podczas rejestracji produktu.

Korzystanie z takiej karty zapewnia bezpieczeństwo z prostego powodu. Karta biometryczna jest bezużyteczna w rękach osoby, której dane nie zostały wgrane to chipu. PIN może być wykorzystany w sytuacjach, kiedy nie jest możliwa autoryzacja przez odcisk palca. Mowa tu chociażby o wypłatach środków z bankomatu.

Stosowanie takiej metody płatności jest także wygodne dla posiadaczy karty. Nie ma konieczności ustanawiania limitów płatności jednorazowej czy limitów dziennych. Każda transakcja jest autoryzowana odciskiem palca. Produkt zdobywa już popularność w kilku krajach i jeśli faktycznie się przyjmie, możemy spodziewać się, że na rynek trafią konkurencyjne rozwiązania, które być może zawitają również do oferty polskich banków.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.