Agrofotowoltaika rośnie w siłę. Największa w Europie farma fotowoltaiczna

Największa w Europie farma fotowoltaiczna powstanie w zgodzie z koncepcją agrofotowoltaiki. Ogromna inwestycja pozwoli na produkcję czystej energii i jednoczesne wykorzystanie gruntów, które znajdują się pod panelami.

Agrosolar Kula, Serbia. Największa w Europie farma fotowoltaiczna
Agrosolar Kula, Serbia. Największa w Europie farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © fintelenergija.rs

04.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:54

Agrofotowoltaika to dziedzina, która zyskuje popularność, choć jest zdecydowanie świeżą koncepcją. Obecnie powstaje największa w Europie farma fotowoltaiczna, która przy okazji ma być wykonana w koncepcji agrofotowoltaiki. Oznacza to, że pod panelami będą rosnąć rośliny uprawne.

Fotowoltaika dla rolników to temat, który w ostatnim czasie staje się obiektem zainteresowania coraz większej grupy inwestorów. Fakt ten wcale nie dziwi. Główną wadą farm fotowoltaicznych jest utrata powierzchni, której koncepcja agrofotowoltaiki się stanowczo przeciwstawia. Z tego względu powstająca w Serbii farma fotowoltaiczna Agrosolar Kula o mocy 660 MW będzie pozwalała na uprawę roślin na zacienionym terenie.

Budowa serbskiej farmy fotowoltaicznej ruszy w kwietniu 2022 roku. Prace montażowe będą trwały około 12 miesięcy. Cała inwestycja ma pochłonąć około 340 milionów euro. Za budowę farmy fotowoltaicznej odpowiada firma Fintel Energija. Agrosolar Kula będzie największą farmą w Europie. Obecnie jest nią hiszpańska elektrownia o mocy 500 MW.

Wydaje się, że poniesienie wyższych kosztów inwestycji, nie jest niczym strasznym w perspektywie możliwości wykorzystania gruntów, które przy klasycznej fotowoltaice zostałby kompletnie zmarnowane pod względem upraw na czas, w którym funkcjonowałaby elektrownia słoneczna. Mówimy tu więc o kilkudziesięciu latach bez wykorzystania całych hektarów pola.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikanewsgoesgreen
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.