Armia robotów zastąpi pracowników Amazona? Tak, bo to ma sens

Armia robotów zastąpi pracowników Amazona? Tak, bo to ma sens

Takie roboty w Amazonie już pracują
Takie roboty w Amazonie już pracują
Źródło zdjęć: © Fot. Amazon
Marta Wawrzyn
27.03.2015 13:18

Amazon już w swoich magazynach używa robotów do najprostszych czynności, ale na tym nie koniec. Gigant ogłosił konkurs na maszynę, która będzie w stanie ściągnąć odpowiedni towar z półki i go spakować. Czyli zrobić to, co robią pracujący za głodowe stawki Polacy.

Na Amazon, który w zeszłym roku otworzył w Polsce centra logistyczne, w mediach głównie się narzeka. Bo wiadomo - kiedy z jednej strony mamy międzynarodowego giganta zarabiającego miliardy, a z drugiej ludzi wykonujących ciężką pracę za żałosne pieniądze, nietrudno jest wybrać stronę. O tym, że do pracy w Amazonie i tak zgłasza się znacznie więcej osób niż firma może przyjąć, wspomina się już rzadko.

Ale już za parę lat to wszystko może się zmienić. Ludzie nie będą już musieli przemierzać codziennie kilometrów w magazynach Amazona, ściągać towarów z półek i ich pakować. To wszystko będą robić maszyny. Jeśli tylko uda się stworzyć odpowiedniego robota.

25 tysięcy dolarów za robota, który zastąpi pracownika

Amazon ogłosił konkurs na robota, który wykona czynności do tej pory wykonywane przez człowieka – to znaczy ściągnie odpowiedni towar z półki, a następnie go spakuje, nie psując nic po drodze. Konkurs odbędzie się w przyszłym miesiącu podczas International Conference on Robotics and Automation w Seattle. Weźmie w nim udział 30 drużyn, które zaprezentują swoje maszyny. Nagroda dla najlepszej z nich wyniesie 25 tys. dolarów.

Jedną z drużyn wysyła uniwersytet z Kolorado, który zaprezentował swój projekt w krótkim materiale wideo. Największe wyzwanie? Zmuszenie maszyny do chwytania odpowiednich produktów.

Amazon Picking Challenge - CU Boulder - Team PickNik

W Amazonie już pracuje 15 tysięcy robotów

Tak skomplikowanych maszyn Amazon jeszcze nie ma, ale poszukiwanie tańszych i bardziej efektywnych rozwiązań niż ludzka praca trwa już od lat. W 2012 roku amerykański gigant przejął firmę Kiva Systems, która stworzyła bardzo proste roboty, służące do transportu produktów w magazynach. Są niewielkie, szybkie i z wyglądu przypominają odkurzacze Roomba. W grudniu Amazon ogłosił, że w jego magazynach "pracuje" już 15 tysięcy takich maszyn.

Warehouse Robots at Work

Roboty są dużo bardziej wydajne od człowieka, bo szybciej się poruszają i mogą przenieść na "plecach" towary o wadze do 300 kg. Ale wciąż Amazon potrzebuje ludzi, którzy wybierają odpowiednie produkty z półek, ładują je na robota, który wiezie je na miejsce przeznaczenia, gdzie następnie są pakowane. Też przez ludzi, a nie maszyny. Kolejnym krokiem jest więc wyeliminowanie pracy tych osób, które ściągają produkty z półek i je pakują.

Jeśli dzięki konkursowi taki robot rzeczywiście powstanie, oznacza to rewolucję. Amazon będzie w stanie znacznie ograniczyć liczbę pracowników potrzebnych do wykonywania najmniej skomplikowanych czynności. Zastąpią ich roboty, które nie będą narzekać, że pracują całymi dniami za minimalną płacę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)