Armia USA pracuje nad robotami z tkanką mięśniową

Armia USA pracuje nad robotami z tkanką mięśniową

Robot z wbudowaną tkanką mięśniową
Robot z wbudowaną tkanką mięśniową
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
18.12.2020 13:22, aktualizacja: 08.03.2022 14:26

Naukowcy przekonują, że systemy robotyczne wypełnione tkanką mięśniową mogą zapewnić niespotykaną dotąd zwinność i wszechstronność. Ich wykorzystanie może znacząco poprawić wyniki osiągane przez amerykańskie wojsko.

Badacze z Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Stanów Zjednoczonych, znanego obecnie jako DEVCOM, Army Research Laboratory współpracują ze naukowcami z Duke University i University of North Carolina w zakresie badań z dziedziny robotyki biohybrydowej.

Roboty nowej generacji w armii USA

  • ARL chce, aby roboty były wszechstronnymi członkami zespołu, zdolnymi do poruszania się wszędzie, gdzie mogą żołnierze i nie tylko, dostosowując się do potrzeb danej sytuacji – powiedział dr Dean Culver z Army Research Laboratory.

Robotyka biohybrydowa integruje żywe organizmy z systemami mechanicznymi, aby poprawić ich wydajność.

Army strengthens future tech with muscle-bound robots

  • Organizmy pod wieloma względami przewyższają zaprojektowane przez inżynierów roboty. Dlaczego nie wykorzystać składników biologicznych do osiągnięcia tych niezwykłych możliwości? – mówił dr Culver.

Naukowiec podkreślił, że projekt zakłada zachowanie białek, które wpływają na wydajność mięśni.

Pierwsze zastosowania robotyki biohybrydowej, na których zespół ma się skupić, to platformy z nogami podobne do platformy badawczej Legged Locomotion and Movement Adaptation, znanej jako LLAMA, oraz Legged Squad Support System US Marine Corps, czyli LS3. Dean i jego współpracownicy rozważają również zastosowanie dronów z latającymi skrzydłami.

  • Jedną z przeszkód, przed którymi stoją obecnie roboty naziemne, jest niemożność natychmiastowego dostosowania się lub przystosowania do niestabilnego terenu - powiedział Culver. Dodał: - tkanka mięśniowa jest znakomita w wytwarzaniu określonej ilości mocy mechanicznej w danym momencie, a jej wszechstronność nie ma sobie równych w dzisiejszych robotach.

Naukowcy przekonują, że ich prace mogą mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu amerykańskiej armii. Roboty będą mogły samodzielnie poruszać się po nierównym i zawodnym terenie, nie narażając życia i zdrowia żołnierzy. W planach jest hodowanie silniej tkanki mięśniowej, a nie jej ekstrahowanie z żywych organizmów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)