Armia USA pracuje nad robotami z tkanką mięśniową
Naukowcy przekonują, że systemy robotyczne wypełnione tkanką mięśniową mogą zapewnić niespotykaną dotąd zwinność i wszechstronność. Ich wykorzystanie może znacząco poprawić wyniki osiągane przez amerykańskie wojsko.
18.12.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:26
Badacze z Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Stanów Zjednoczonych, znanego obecnie jako DEVCOM, Army Research Laboratory współpracują ze naukowcami z Duke University i University of North Carolina w zakresie badań z dziedziny robotyki biohybrydowej.
Roboty nowej generacji w armii USA
- ARL chce, aby roboty były wszechstronnymi członkami zespołu, zdolnymi do poruszania się wszędzie, gdzie mogą żołnierze i nie tylko, dostosowując się do potrzeb danej sytuacji – powiedział dr Dean Culver z Army Research Laboratory.
Robotyka biohybrydowa integruje żywe organizmy z systemami mechanicznymi, aby poprawić ich wydajność.
Army strengthens future tech with muscle-bound robots
- Organizmy pod wieloma względami przewyższają zaprojektowane przez inżynierów roboty. Dlaczego nie wykorzystać składników biologicznych do osiągnięcia tych niezwykłych możliwości? – mówił dr Culver.
Naukowiec podkreślił, że projekt zakłada zachowanie białek, które wpływają na wydajność mięśni.
Pierwsze zastosowania robotyki biohybrydowej, na których zespół ma się skupić, to platformy z nogami podobne do platformy badawczej Legged Locomotion and Movement Adaptation, znanej jako LLAMA, oraz Legged Squad Support System US Marine Corps, czyli LS3. Dean i jego współpracownicy rozważają również zastosowanie dronów z latającymi skrzydłami.
- Jedną z przeszkód, przed którymi stoją obecnie roboty naziemne, jest niemożność natychmiastowego dostosowania się lub przystosowania do niestabilnego terenu - powiedział Culver. Dodał: - tkanka mięśniowa jest znakomita w wytwarzaniu określonej ilości mocy mechanicznej w danym momencie, a jej wszechstronność nie ma sobie równych w dzisiejszych robotach.
Naukowcy przekonują, że ich prace mogą mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu amerykańskiej armii. Roboty będą mogły samodzielnie poruszać się po nierównym i zawodnym terenie, nie narażając życia i zdrowia żołnierzy. W planach jest hodowanie silniej tkanki mięśniowej, a nie jej ekstrahowanie z żywych organizmów.