Benq ZOWIE XL2430: zaawansowany monitor 144 Hz dla wymagających graczy

Benq ZOWIE XL2430: zaawansowany monitor 144 Hz dla wymagających graczy

Benq ZOWIE XL2430: zaawansowany monitor 144 Hz dla wymagających graczy
Jarosław Balcerzak
17.09.2016 16:37, aktualizacja: 10.03.2022 09:21

W linii ZOWIE pojawił się model dedykowany zaawansowanym graczom i entuzjastom. Ma oferować świetną jakość wyświetlania i wyróżniającą się relację ceny do jakości. Jakie są jego szanse wobec rynkowej konkurencji?

Stonowana stylistyka i mnóstwo złącz

Dedykowana największym entuzjastom seria ZOWIE od Benq to monitory o wysokiej jakości matryc i dużej możliwości ich dopasowania do konkretnych gatunków gier. Wcześniej miałem okazję napisać o odpowiedniku dedykowanym konsolom, dziś przyszła pora na model bardziej pecetowy.

W przypadku 24” XL2430 również rządzi minimalizm, a więc wąskie ramki wokół ekranu, prosta w formie podstawa i matowa czerń z pojedynczymi akcentami w czerwieni. Uwagę najbardziej absorbuje dołączony pilot do przełączania profili wyświetlania. Ilość złącz jest naprawdę spora: D-sub, DVI-DL, DisplayPort 1.2, dwa HDMI, a także słuchawkowy i mikrofonowy jack.

398242265707131342

Rozjaśnianie czerni i wielostopniowe nasycanie barw

Typ zastosowanej matrycy to 24-calowy TN FullHD, a proporcje to typowe 16 : 9. Częstotliwość odświeżania sięga 144 Hz, podczas gdy czas reakcji skrócono do 1 ms (GtG). Dynamiczny kontrast osiągnął wynik 12 mln : 1, a jasność 350 cd/m. Monitor nie emituje przy tym migotania (flicker free), ograniczono również emisję niebieskiej składowej widma światła białego, co zmniejsza znużenie wzroku.

Wśród zastosowanych rozwiązań nie zabrakło znanej z innych modeli technologii korekcji czarnego koloru Black eQualizer, która rozjaśnia najciemniejsze fragmenty obrazu, resztę ekranu pozostawiając niezmiennie wyraźną. Nasycenie barw zostało z kolei ujęte w 20 różnych ustawień do dyspozycji gracza.

Ustawienia wszystkich parametrów wyświetlania są fabrycznie ujęte w kilka profili, dostosowanych do konkretnych gatunków gier. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić również do trzech własnych, a dynamiczne przełączanie się między nimi umożliwia dołączony przełącznik w formie wygodnego pilota.

398242265707393486

Udany produkt na trudnym rynku

Monitor świetnie realizuje ideologię linii ZOWIE, a więc oferuje ponadprzeciętną jakość obrazu i mnóstwo udogodnień nawet dla najbardziej dynamicznych graczy. Pytanie czy to wystarczy, by przekonać do siebie największych entuzjastów. Wielu z nich unikanie matryc TN traktuje już bowiem jako święty dogmat, co z pewnością utrudni mu rynkowy debiut.

Tymczasem oferowana jakość wyświetlania naprawdę się wyróżnia i oferuje możliwości niedostępne dla typowych monitorów TN. Czy to wystarczy, aby zdobyć zaufanie graczy, okaże się już wkrótce. Benq ZOWIE XL2430 jest już dostępny w sprzedaży, w cenie 1699 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)