Samsung CFG70 i CF791: zakrzywione monitory dla graczy z technologią Quantum Dot

Do monitorów gamingowych wkracza technologia dostępna dotąd wyłącznie w telewizorach 4K. Trzy nowe modele oferują nową jakość wyświetlania obrazu w szerokiej palecie barw. W jaki sposób zapewnią pełną dynamikę rozgrywki?

Samsung CFG70 i CF791: zakrzywione monitory dla graczy z technologią Quantum Dot
Jarosław Balcerzak

Kwantowe kropki nareszcie w monitorach

Samsung na targach IFA w Berlinie zaprezentował łącznie trzy premierowe modele: 24” i 27” CFG70 oraz 32” CF791. Wszystkie posiadają panoramiczny, zakrzywiony ekran, matrycę typu VA i wykorzystują znaną już z telewizorów 4K technologię Quantum Dot. Dzięki jej zastosowaniu przestrzeń barw sRGB wzrosła do imponujących 125%.

Każdy z nich osiąga kontrast o wartości 3000:1 i oferuje kąty widzenia 178/178. Producent zastosował technologię redukującą emisję niebieskiego światła oraz migotanie podświetlenia. Wszystkie trzy wspierają AMD FreeSync, synchronizującą odświeżanie ekranu z kompatybilnymi kartami graficznymi.

Samsung CFG70
Samsung CFG70

Panorama FullHD lub ultrapanorama 1440p

Seria CFG70 to monitory mniejsze i wyposażone w nieco grubsze ramki. Spełniają standard VESA i umożliwiają płynną regulację wysokości, nachylenia oraz pivot. Zakrzywienie ekranu ma wartość 1800R, a wyświetlana rozdzielczość to FullHD (16:9). Odświeżanie sięga 144 Hz, a jasność aż do 350 cd/m2. To pierwsze matryce VA na rynku z czasem reakcji 1 ms.

Ilość złącz jest dość standardowa i składają się na nią pojedynczy DisplayPort oraz dwa HDMI. Ekranem zarządzamy przy pomocy prostego w obsłudze interfejsu Samsung Gaming UX OSD. Wśród zastosowanych technologii znalazła się Arena Lighting, dzięki której uzyskano wierniejsze odcienie czerni przy zachowaniu oszczędności energii.

Model CF791 jest już monitorem większym, o krzywiźnie 1500R i rozdzielczości 3440 × 1440. Współczynnik proporcji wzrósł do 21:9, jednak czas reakcji to już 4 ms, odświeżanie „tylko” 100 Hz, a jasność spadła do 300 cd/m. Z opcji zniknął pivot, ale złącza wzbogaciły się względem CFG70 o dwa USB 3.0, zastosowano tutaj również wbudowane głośniki o mocy 2 × 7W.

Samsung CF791
Samsung CF791

Indywidualna kalibracja jako standard

Przeznaczenie monitorów zostało przez Samsunga całkiem jasno określone: mają zapewnić w grach najwyższą jakość obrazu i błyskawiczny czas reakcji. Potwierdza to również praktyka producenta, który wszystkie trzy modele przed wysyłką poddaje rygorystycznej kalibracji poziomu czerni i balansu bieli, co gwarantuje wzorowy rezultat.

Do grona producentów takich jak Asus ze swoimi ekranami ROG i Benq z Zowie, dołącza wyjątkowo silny gracz z technologiami, które w segmencie profesjonalnego sprzętu do gier mogą sporo zmienić. Dowiemy się tego już wkrótce, gdyż 24” CFG70 w cenie 449 euro trafi do sprzedaży jeszcze w październiku, a pozostałe dwa modele do końca tego roku, 27” CFG70 w cenie 499 euro oraz 32” CF791 za 999 euro.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.