Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem

Elektronika ubieralna na dobre zagościła już na nadgarstkach jako miniatura smartfona. Jej potencjał pozwala jednak na więcej, co dostrzegła trójka nowojorczyków. W jaki sposób ma działać ich nawigująca opaska?

Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem
Jarosław Balcerzak

08.03.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:31

Projekt rozpoczęty od 13 prototypów

Trójka mieszkańców nowojorskiego Brooklynu postanowiła pomysłowo wykorzystać rozwiązania wprowadzone przez elektronikę ubieralną. Pracę nad prototypem ułatwiło im obszerne doświadczenie w inżynierii i projektowaniu przemysłowym. W marcu ubiegłego roku, po 12 miesiącach eksperymentów i testów, dysponowali już 13 odmiennymi prototypami urządzenia.

Do dalszego rozwoju wyznaczyli jeden, w formie przypominającej smartwatcha. Jego docelowym przeznaczeniem ma być nawigowanie osób niewidomych, a innowacja polega na wykorzystaniu w tym celu zmysłu dotyku zamiast słuchu. Pomysł szybko docenił inkubator przedsiębiorczości o nazwie Urban-X, utworzony z inicjatywy marek Mini oraz SOSV.

Obraz

Wibracje i Google Maps, czyli prosto i skutecznie

Ze wsparciem w postaci zaplecza badawczego i finansowania, trójka wynalazców startupu WearWorks pracuje nad udoskonaleniem prototypu. Aktualnie ma on mało atrakcyjną formę opaski z pokaźnych rozmiarów modułem o zaokrąglonych krawędziach. Docelowo ma niewiele odbiegać gabarytami od znanych i popularnych smartwatchów.

Wewnątrz urządzenia o nazwie Beyond Sight znalazła się miniaturowa platforma Intel Curie, akcelerometr, żyroskop i silnik wibracji. Sparowanie go ze smartfonem zajmuje dosłownie chwilę, a dedykowaną aplikację uproszczono tak, aby nie sprawiła żadnego kłopotu także osobie niewidomej. Następnym krokiem jest już wypowiedzenie na głos miejsca docelowego.

Zostanie ono przez smartfona odnalezione na Google Maps, a użytkownik może rozpocząć spacer. Gdy porusza się we właściwym kierunku, opaska nie reaguje. Kiedy jednak zmieni go chociaż o 90˚, wibracje przypomną o konieczności korekty. Co najważniejsze, wszystko to odbywa się bez potrzeby angażowania kluczowego dla niewidomego zmysłu słuchu.

Obraz

Innowacja o dużym znaczeniu społecznym

Na świecie, gdzie 285 milionów ludzi częściowo lub całkowicie utraciło wzrok, wynalazek Amerykanów trudno przecenić. Jego rozwojowi bez wątpienia sprzyja oparcie się na zaskakująco prostej metodzie działania i sprawdzonym źródle map.

Sami twórcy widzą w Beyond Sight coś więcej niż tylko pomoc w zmaganiu się z niepełnosprawnością. Liczą na to, że bezwzrokowa nawigacja przekona do siebie także w pełni sprawnych użytkowników. Ma dla nich stanowić odpoczynek od codziennego poruszania się ze wzrokiem wpatrzonym w smartfon. Te i inne oczekiwania zweryfikuje dopiero przyszłoroczna premiera.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.