Smartduvet: automatycznie ścielące się łóżko, czyli inteligentna pościel
07.12.2016 08:08, aktual.: 10.03.2022 08:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak się okazuje, smartfonem można obsłużyć nawet pościel. Wszystko za sprawą kanadyjskiego startupu, który odkrył jak sprawnie zautomatyzować tę czynność. W jaki sposób działa oryginalne urządzenie?
Kanadyjski pomysł na biznes
Z jednej strony obawiamy się zastąpienia maszynami na każdym kroku, z drugiej – zgadzamy się na automatyzację każdej czynności wymagającej od nas najmniejszego wysiłku fizycznego. Już wkrótce do przeszłości ma odejść kolejna z nich, a konkretnie ścielenie łóżka. Autorem oryginalnego urządzenia jest kanadyjski startup Smartduvet.
Pomysł narodził się przed rokiem a jako gotowy produkt trzy tygodnie temu trafił na Kickstartera. Zasada działania jest zaskakująco prosta: wykorzystując odpowiednio zaprojektowany system komór z powietrzem, kołdra ma się na łóżku samoistnie złożyć równie starannie jak układana wcześniej przez nas samych.
Uproszczona obsługa dedykowaną aplikacją
Przygotowanie systemu uproszczono do maksimum. Kołdrę duvet wyjmujemy z poszewki, kładziemy na niej Smartduvet, czyli system komór na powietrze, a całość wsuwamy z powrotem do poszewki. Pozostaje już tylko połączenie do Smartduvet wsuwanego pod łóżko modułu sterującego i umocowanie narożników kołdry do prześcieradła dedykowanymi mocowaniami.
Po przespanej nocy wystarczy uruchomić urządzenie z poziomu aplikacji na smartfona – kołdra w kilka chwil znajdzie się na swoim miejscu. W ten sam sposób możemy także zaplanować jej uruchomienie się o konkretnej godzinie, co zupełnie wyeliminuje konieczność codziennego posługiwania się programem.
Umiarkowany entuzjazm wspierających zbiórkę
Twórcom ciężko zarzucić przeoczenie kluczowych aspektów funkcjonowania wynalazku: obsługa jest intuicyjna, a zastosowane materiały są lekkie, wytrzymałe i gwarantują komfort użytkowania.
Smartduvet jest dedykowany osobom z ograniczoną zdolnością poruszania się bądź po prostu ceniących sobie tę minutę czasu niezbędną do porannego zasłania łóżka. W tym miejscu zasadne jest pytanie jak wiele jest takich osób.
Projekt na półmetku zbiórki osiągnął wynik ok. 9000 dol. z docelowych ok. 22600 dol. Jego powstanie nie jest więc przesądzone. Nie pomagają w tym z pewnością także ceny: za podstawowy zestaw Smartduvet trzeba aktualnie zapłacić ok. 199 dol. (4 rozmiary do wyboru), a w komplecie z kołdrą i poszewką od 419 do nawet 489 dol. Wysyłki zaplanowano na maj 2017 roku.