Blade Arrow – Izrael szykuje się na wojnę precyzyjną [wideo]

Bliski wschód to od kilku miesięcy beczka prochu z zapalonym lontem. Nikt już nie ma złudzeń, co do nadchodzących wydarzeń. Co więcej, powoli kształtuje się główny motyw nadchodzącej wojny - precyzja. Nowa żydowska konstrukcja tylko potwierdza te przypuszczenia.

Defense Update
Defense Update
Adam Maciejewski

Bliski wschód to od kilku miesięcy beczka prochu z zapalonym lontem. Nikt już nie ma złudzeń, co do nadchodzących wydarzeń. Co więcej, powoli kształtuje się główny motyw nadchodzącej wojny - precyzja. Nowa żydowska konstrukcja tylko potwierdza te przypuszczenia.

UVision
UVision

Oficjalna publiczna prezentacja pocisku Blade Arrow odbyła się w czasie właśnie trwającego salonu lotniczego Singapore Airshow 2012, który de facto jest jednocześnie targami zbrojeniowymi obejmującymi także sprzęt lądowy. Blade Arrow jako pocisk powierzchnia-powierzchnia jest zdecydowanie bliższy artylerii niż lotnictwu. Pozostając jeszcze na chwilę w temacie przypinania etykietek, to Blade Arrow reklamowany jest jako Precision Attack Munition (PAM), czyli amunicja (pocisk) precyzyjna. Nazwę PAM stosuje się zamiennie z Loitering Attack Munition (LAM), czyli tzw. amunicją (pociskami) krążącą. Na Gadżetomanii mogliście już przeczytać o takich pociskach jak Fire Shadow albo Devil Killer. Blade Arrow będzie ich rynkową konkurencją.

UVision
UVision

Blade Arrow został opracowany przez izraelską firmę UVision Air Ltd. Na dostępnych zdjęciach widać, że jest on modyfikacją innej konstrukcji tej firmy - bsl Sparrow. Obie konstrukcje dzielą część wyposażenia, wymiary kadłuba wydają się takie same. Na części zdjęć (np. powyżej) Blade Arrow ma odmienną konstrukcję stateczników ogonowych, krzyżową i w układzie X, o różnym kształcie i powierzchni. Wiąże się to częściowo z dwiema różnymi metodami startu: pneumatycznego z wyrzutni szynowej albo z kontenera transportowo-startowego za pomocą przyśpieszacza rakietowego.

Defense Update
Defense Update

Ujęcie z testów prototypowego Blade Arrow. Zwraca uwagę kontrastowe malowanie kadłuba ułatwiające rejestrację próby i jej późniejszą analizę. Mimo startu z szyny kadłub wygląda identycznie jak w przypadku bsl Sparrow, ze statecznikami ogonowymi w układzie X (choć aktualnie reklamowany model Sparrow-N ma stateczniki krzyżowe). Inną różnicą jest płaska, prostokątna antena, którą przeważnie widać na górnej powierzchni kadłuba (jak w bsl Sparrow), tylko na jednej ilustracji jest na spodzie kadłuba, na wysokości skrzydeł.

UVision
UVision

Sekwencyjnie uchwycony start Blade Arrow z kontenera. Producent wymienia tylko tę metodę jako docelową. Od pocisku odpadają po starcie elementy mocujące pocisk w pojemniku. Wariant kontenerowy ma jednopłatowe skrzydło nożycowe złożone wzdłuż kadłuba w konfiguracji transportowej. Wyraźnie widać pracujący przyśpieszacz rakietowy nadający pociskowi wysokość i prędkość lotu. Po jego odrzuceniu włącza się silnik (2-cylindrowy, 2-suwowy, benzynowy) napędzający 2-łopatowe śmigło pchające.

Defense Update
Defense Update

Zdjęcie jakoby przedstawiające zmontowane pociski, w rzeczywistości są to bsl Sparrow.

UVision
UVision

Sparrow i Blade Arrow mają podobne wyposażenie. Głowica optoelektroniczna MicroView o masie 6,5 kg, mocowana za pomocą przegubów krzyżakowych w części nosowej nadaje cyfrowy, stabilizowany, dzienno-nocny obraz wideo. W warunkach złej widoczności MicroView korzysta z układu termowizyjnego na bazie termoelektrycznie chłodzonego mikrobolometra pracującego w paśmie 8-12 μm. MicroView ma też układ automatycznego śledzenia celu. W przypadku bsl opcją jest laserowy dalmierz/podświetlacz celu.

UVision
UVision

Przenośna konsola operatorska nazwana Miniature Ground Control Station (MGCS), kompatybilna ze wszystkimi zdalnie sterowanymi produktami UVision.

Reklamówka bsl Sparrow. Bez wątpienia seryjne Blade Arrow i Sparrow będą niemal identycznymi konstrukcjami. Różnicą będzie głowica bojowa z materiałem wybuchowym w Blade Arrow. Nie podano dokładnych danych pocisku, ale można skorzystać ze znanej specyfikacji bsl-a. Sparrow ma masę 45 kg, w tym 12 kg wyposażenia. Uwzględniając masę MicroView, można zaryzykować, że głowica bojowa Blade Arrow zawiera nie więcej niż 4-5 kg materiału wybuchowego. Chyba że przenosi go więcej kosztem paliwa. Prędkość lotu to 110-130 km/godz., a długotrwałość - ponad 4 godz. Producent wspomina też o większym zbiorniku paliwa jako opcji (pewnie chodzi o model Sparrow-N).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.