CalWave - prąd za darmo. Wystarczy zanurzyć go w wodzie

CalWave - prąd za darmo. Wystarczy zanurzyć go w wodzie

CalWave chce pozyskiwać energię z fal na masową skalę
CalWave chce pozyskiwać energię z fal na masową skalę
Źródło zdjęć: © ©CalWave
Karolina Modzelewska
10.09.2022 12:51, aktualizacja: 10.09.2022 13:29

Kalifornijska firma CalWave ogłosiła, że właśnie zakończyła trwający 10 miesięcy pilotaż technologii pozwalającej na pozyskiwanie energii z fal morskich. Jej przedstawiciele uważają, że testy xWave na otwartym oceanie przybliżają firmę do wdrożenia systemu pozyskiwania energii z fal na masową skalę, która mogłaby pokryć ponad 30 proc. światowego zapotrzebowania.

Amerykański start-up CalWave pomyślnie zakończył test technologii xWave, który był realizowany przez 10 miesięcy u wybrzeży San Diego. Projekt budzi sporo nadziei związanych z możliwościami wykorzystania energii odnawialnej w przyszłości. Jak twierdzi firma, energia fal została oceniona przez ekspertów jako zdolna do zaspokojenia ponad jednej trzeciej globalnego zapotrzebowania na energię.

CalWave - energia z fal

Potencjał projektu dostrzegł Departament Energii USA, który już w styczniu 2022 r. przyznał firmie grant w wysokości 7,5 mln USD na dalszy rozwój technologii. Zlecono jej budowę 100-kW wersji architektury xWave w PacWave u wybrzeży Newport w stanie Oregon. CalWave wierzy, że może wykorzystać fale, aby stać się pierwszą firmą, która wdraża systemy pozyskiwania z nich energii na masową skalę. Zanim jednak będzie to możliwe, potrzeba więcej testów.

Nasz program pilotażowy x1 dostarczył nam krytycznych wyników niezbędnych do postępu na drodze ku komercjalizacji – podkreślił w oświadczeniu współzałożyciel i dyrektor generalny CalWave Marcus Lehmann.

Urządzenie pilotowe, nazwane x1, zostało już odzyskane i wycofane z użytku. Pływająca platforma o mocy 20 MW była przymocowana do dna morskiego za pomocą liny, aby utrzymać ją pod powierzchnią wody. Zanim platformę umieszczono u wybrzeży San Diego, CalWave m.in. przetestował model w skali 1/20 w basenie testowym w 2016 roku. Uzyskane wówczas wyniki pozwoliły dopracować projekt, który w trakcie ostatnich testów pracował bez przerwy przez 99 proc. czasu. Urządzenie było tylko wyłączane przez specjalny kontroler podczas burz.

Technologie pozyskiwania energii z fal wciąż znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Chociaż istnieje wiele firm zajmujących się nimi, wciąż nie są to rozwiązania, które można wdrożyć na masową skalę. Być może zmieni się to za sprawą CalWave. Firma wierzy, że może stać się pierwszą, która skomercjalizuje rozwiązanie i będzie dostarczać go szerokiemu gronu użytkowników. Na swojej stronie internetowej zaznacza, że "fale oceanu są 20-60 razy bardziej gęste energetycznie, przewidywalne i spójne w porównaniu z innymi formami energii odnawialnej". Trzeba tylko znaleźć sposób na wydajne pozyskanie takiej energii.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)